5 Ιουνίου – Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

332105-untitled3 Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου και αποτελεί την κύρια εκδήλωση του ΟΗΕ από το 1972 για την ενημέρωση του παγκόσμιου κοινού σχετικά με περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος οι μαθητές μας παρακολούθησαν στην Αίθουσα Εδηλώσεων παρουσίαση για την Ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος. Είναι ήδη ενημερωμένοι και ευαισθητοποιημένοι για την Ανακύκλωση, αφού σε κάθε τάξη του σχολείου γίνεται συλλογή χαρτιού, μπαταριών και πλαστικών καπακιών.Διαφάνεια10

Ομάδα Ανακύκλωσης μαθητών της Στ΄τάξης αναλαμβάνει τη συλλογή και διανομή τους σε ειδικούς κάδους ανακύκλωσης κάθε εβδομάδα.Την ομάδα αποτελούν οι μαθητές: Θεόφιλος Μ., Ανδρέας Κ., Χρίστος Ρ., Βαγγέλης Κ., Στέφανος Κ., Οδυσσέας Στ., Βασίλης Κ.

Οι μαθητές αυτοί βραβεύτηκαν για το σημαντικό έργο τους από τη διευθύντρια του σχολείου μας κ. Δήμητρα Κωτσιανούλη παρόντων όλων των μαθητών μας.

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.