6 Μαρτίου – Παγκόσμια ημέρα κατά της Eνδοσχολικής Bίας -bullying

Η 6η Μαρτίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας, γνωστή και με τον όρο bullying. Στις μέρες μας δυστυχώς όλο και περισσότερα βίαια κρούσματα  ανάμεσα στους μαθητές  στο χώρο του σχολείου  αλλά και έξω από αυτό, απασχολούν τις εκπαιδευτικές κοινότητες.

Η  ενδοσχολική βία εκφράζεται με πολλές μορφές: σωματική, λεκτική, κοινωνική, φυλετική (ρατσιστική), ηλεκτρονική, σεξουαλική, εκφοβισμός μέσω εκβιασμού.

Η ημέρα αυτή αποτελεί σημαντική αφορμή για όλους, μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς, να ενημερωθούν ,να ευαισθητοποιηθούν και να προτείνουν λύσεις για αυτό το σημαντικό πρόβλημα!

αρχείο λήψης (3)

b9926e522e987ae72f350065e3ede03a

Δείτε το  βίντεο: STOP BULLYING PSTORY_3

(Δημιουργία της Μαρίας Μ., ετών 16, πρώην μαθήτρια στο σχολείο μας. Πηγές: διαδίκτυο-σχολικός εκφοβισμός, εικόνες)

Ταινίες: “Το κίτρινo ποδήλατo”, “Η χορωδία”

Προτεινόμενα βιβλία για την ενημέρωση και την  ευαισθητοποίηση πάνω στην ενδοσχολική βία

179027αρχείο λήψης (2)

tr

ge3

7αρχείο λήψης

topaliopaido_coverSINORITIS

αρχείο λήψης (3)

DSC011249786180202441

imerologioenosdeilou_cover

αρχείο λήψης (4)

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.