Ταξιδέψτε στα αστέρια: πρόσκληση εκδήλωσης για το ευρύ κοινό

Εκδήλωση για το ευρύ κοινό Κομοτηνή 1

Στα πλαίσια του εορτασμού για τα «Ελευθέρια Θράκης 2023», σας προσκαλούμε με μεγάλη χαρά, το Σάββατο 6 Μαΐου, από τις 17:00 έως τις 10:30, σε εκδήλωση με τίτλο «Ταξιδέψτε μαζί μας στα αστέρια», στην οποία είναι μεγάλη μας τιμή να έχουμε μαζί μας τον Παναγιώτη Ευαγγελόπουλο, Υπεύθυνο διάχυσης της Αστρονομίας από το Ινστιτούτο Αστροφυσικής του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας και την Μαρία Παναγοπούλου από την Ελληνογερμανική Αγωγή.

Μικροί και μεγάλοι θα έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε την έκθεση αστροφωτογραφίας των μαθητών του σχολείου μας, να παρατηρήσουμε με το τηλεσκόπιο του σχολείου τον ήλιο αλλά και τον νυχτερινό ουρανό, να επιλύσουμε γρίφο για το ηλιακό σύστημα, να παρακολουθήσουμε παρουσιάσεις στο σχολικό μας Πλανητάριο και ομιλία με τίτλο «ο Ήλιος και το άγγιγμά του».

Η εκδήλωση πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Αστροφυσικής του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας και της Ελληνογερμανικής Αγωγής, υπό την αιγίδα του ΕΛΙΔΕΚ (Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας), της Ενώσεως «Μαζί για το Παιδί»,  της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης και της Δ.Κ.Ε.Π.Π.Α.Κ..

Εκδήλωση για το ευρύ κοινό Κομοτηνή 1

Logo d space2εα 1