2η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η 2η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού 2015-16 με θέμα τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά αθλήματα. Συμμετείχαν όλοι οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές. Η ημέρα ξεκίνησε με ενημέρωση των παιδιών και συζήτηση σχετικά με τα Ολυμπιακά Ιδεώδη, τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα, την δημιουργία κολάζ και ζωγραφιών από τους μαθητές σχετικά με το θέμα (τα οποία είναι τοποθετημένα στους χώρους του σχολείου) ,καθώς και προβολή ντοκυμαντέρ.
Ακολούθησαν αγώνες καλαθοσφαίρησης και βιωματική προσέγγιση παραολυμπιακών αθλημάτων όπως βόλεϊ καθισμένων,δρόμος ταχύτητας με καλυμμένα μάτια και συνοδό, δρόμος ταχύτητας με ακινητοποιημένο το άνω άκρο.Ακολουθεί σχετικό φωτογραφικό υλικό.