Διαδικτυακή ημερίδα με θέμα “Σχολική Βία και Εκφοβισμός”

received 3447558502188319

Την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023 από 18: 00- 21:00 πραγματοποιήθηκε η εξ΄αποστάσεως ημερίδα  που συμμετείχε το σχολείο μας μετά από πρόσκληση του 11ου Γυμνασίου Ιλίου που οργάνωσε την εκδήλωση. Συμμετείχαν επίσης το 16ο ΔΣ Ιλίου, τα 15ο, 17ο, 30ο Νηπιαγωγεία Ιλίου και το 1ο ΓΕΛ Ιλίου.

Εισηγήτρια της ημερίδας ήταν η κ Καραβόλτσου Αθηνά, Μαθηματικός, Θεατρολόγος, Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, η οποία παρουσίασε το θέμα και πρότεινε τρόπους διαχείρισης και αντιμετώπισης περιστατικών σχολικής βίας και εκφοβισμού. Την ημερίδα άνοιξαν  ο κ. Μαρκόπουλος Φώτης, Δημοτικός Σύμβουλος και Υπεύθυνος σε θέματα Παιδείας του Δήμου Ιλίου και ο κ Κουκάκης Διευθυντής τους 11ου Γυμνασίαου Ιλίου  παρακολούθησαν με ενδιαφέρον  εκπαιδευτικοί και  γονείς από όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία. Στο τέλος της εισήγησης αναπτύχθηκε διάλογος  και ανταλλάχτηκαν ευχές για ειρηνική συνύπαρξη των μαθητών στα σχολεία χωρίς σχολική βία και εκφοβισμό.