Ευαισθητοποίηση των Γονέων στην Ασφαλή Χρήση του Διαδικτύου

Την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου στις 7.00μ.μ., πραγματοποιήθηκε προγραμματισμένη εκδήλωση ευαισθητοποίησης των Γονέων σε Θέματα Ασφαλούς Χρήσης  του Διαδικτύου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.  Την ενημέρωση έκανε εξειδικευμένο στέλεχος της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αθηνών.

Η παρουσίαση είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον γιατί ενημέρωσε τους γονείς αλλά και τους εκπαιδευτικούς που παρακολούθησαν για όλους τους κινδύνους που κρύβονται στην κακή χρήση του διαδικτύου.

Οι γονείς παρακολούθησαν με προσοχή,έκαναν ερωτήσεις και προβληματίστηκαν πολύ για το θέμα καθώς όλοι βλέπουμε τα παιδιά να είναι πολύ εξοικειωμένα με την τεχνολογία και θα πρέπει να ενημερωθούν εγκαίρως  για τους κινδύνους που κρύβονται στο διαδίκτυο.

Στο τέλος της ομιλίας ο εισηγητής συμβούλεψε τους γονείς να έχουν πολύ καλή επικοινωνία με τα παιδιά τους και να ασκούν γονικό έλεγχο στις δράσεις τους στο διαδίκτυο.

Αποτέλεσμα εικόνας για ασφαλεια διαδικτυο