ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΑΝΘΟΥΛΑΣ ΔΑΝΙΗΛ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 15-2-2019, στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ Τ’ ΑΣΤΡΑ» του Μενέλαου Λουντέμη, που κάνει η θεατρολόγος του σχολείου Άρτεμις  Αποστολοπούλου με το Δ1 και Δ2 και με τη συνεργασία των δασκάλων τους Κατερίνας Μουρίκη και Παναγιώτας Ντζούφρα, επισκέφτηκε το σχολείο μας η κα Ανθούλα Δανιήλ για να τους μιλήσει για το Μενέλαο Λουντέμη και το έργο του.

Η κα Δανιήλ είναι φιλόλογος  και διδάκτωρ της Νεοελληνικής Φιλολογίας. Υπηρέτησε στη δημόσια Εκπαίδευση και στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας. Έκανε επιλογή υλικού και αφήγηση στο αφιέρωμα για τον Στρατή Μυριβήλη στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση της ΕΡΤ. Ήταν μέλος κριτικών επιτροπών για βιβλία Λογοτεχνίας και Γλώσσας.  Άρθρα της, μελέτες και βιβλιοκρισίες δημοσιεύονται σε εφημερίδες και περιοδικά. Είναι μέλος της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων.

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.