DSC03385BΗ διαδικασία επιλογής σημαιοφόρων, παρασταστών και υπεύθυνων κατάθεσης στεφάνου πραγματοποιήθηκε σήμερα Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015 κατά τη διάρκεια του α΄διαλείμματος  (9:40-10:00), ενώπιον του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου και των μαθητών της ΣΤ΄τάξης.

Τα αποτελέσματα της διαδικασίας έχουν ως εξής:

Χρονικό διάστημα μέχρι 31 Ιανουαρίου 2016:

Σημαιοφόρος: Θεοχαράτος Θεοχάρης

Παραστάτης δεξιά μπροστά: Λοΐζος  Ιορδάνης

Παραστάτης αριστερά μπροστά: Ζαρίτας Βασίλης

Παραστάτης μέση  πίσω: Πετρόπουλος Γιώργος

Παραστάτης δεξιά πίσω: Παπαγιαννούλη Δέσποινα

Παραστάτης αριστερά πίσω: Καΐτη Γρηγορία

Υπεύθυνος κατάθεσης στεφάνου για την 28η Οκτωβρίου 2015 (αν κληρωθεί το σχολείο μας): Τζούφη Δέσποινα-Κυριακή

Χρονικό διάστημα από 1η Φεβρουαρίου 2016 μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους:

Σημαιοφόρος: Καλλίγερου Ιωάννα-Νεφέλη

Παραστάτης δεξιά μπροστά: Κορδιστός Γεώργιος

Παραστάτης αριστερά μπροστά: Ασλάνη Δέσποινα

Παραστάτης μέση πίσω: Σκορδιαλός Γιώργος

Παραστάτης δεξιά πίσω: Χαλά Χρυσιλένα

Παραστάτης αριστερά πίσω: Βασιλιάγκος Λάμπρος

Υπεύθυνος κατάθεσης στεφάνου για την 25η Μαρτίου 2016  (αν κληρωθεί το σχολείο μας): Σουρλαντζή Αγγελική

Η διαδικασία έγινε σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις:

Γ1/219/13-03-2001 (ΦΕΚ 277/2001, τ.Β’)

Φ.10/84/Γ1/480/21-06-2001 (ΦΕΚ 863/2001, τ.Β’)

Φ.10/480/121119/Γ1/29-09-2010

Φ.10/592/115806/Γ1/7-10-2011

Φ.10/610/118443/Γ1/14-10-2011

Σύμφωνα λοιπόν με αυτές:

• Σημαιοφόροι ορίζονται δύο μαθητές της ΣΤ΄ τάξης,  o ένας για το χρονικό διάστημα μέχρι 31 Ιανουαρίου και o άλλος από 1η Φεβρουαρίου μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους.
  • Επιλέγονται αυτοί που κατά το προηγούμενο σχολικό έτος έχουν συγκεντρώσει τον μεγαλύτερο γενικό μέσο όρο βαθμολογίας, υπολογιζομένου και του κλασματικού του μέρους. Στις περιπτώσεις ισοβαθμίας και στο κλασματικό μέρος, γίνεται κλήρωση. Το κλασματικό μέρος αναφέρεται στον ετήσιο γενικό μέσο όρο και όχι στον μέσο όρο των επιμέρους μαθημάτων.
  • Παραστάτες ορίζονται δέκα μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, πέντε για το χρονικό διάστημα μέχρι 31 Ιανουαρίου και πέντε από 1η Φεβρουαρίου μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους. Η επιλογή γίνεται με την ίδια διαδικασία που επιλέγονται οι σημαιοφόροι.
  •  Κατά τον ίδιο τρόπο, επιλέγονται δύο μαθητές της ΣΤ΄ τάξης που δεν επιλέχθηκαν ούτε σημαιοφόροι ούτε παραστάτες, στους οποίους ανατίθεται η κατάθεση στεφάνου, ο ένας για το διάστημα μέχρι 31 Ιανουαρίου και ο άλλος από 1η Φεβρουαρίου μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους.
  •  Οι σημαιοφόροι, οι παραστάτες και οι υπεύθυνοι για την κατάθεση στεφάνου επιλέγονται κατά τμήμα με την υποχρεωτική τήρηση των προαναφερομένων.

Στη διαδικασία επιλογής μπορούν να συμμετέχουν  και:

• Μαθητές οι οποίοι για διάφορους λόγους έχουν απαλλαγεί από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, ύστερα από υπεύθυνη δήλωση των γονέων τους.
  • Οι μετεγγραφέντες μαθητές από άλλα σχολεία, εφόσον η μετεγγραφή έχει ολοκληρωθεί μέχρι 10 Οκτωβρίου και έχει προσκομισθεί αντίγραφο της σελίδας του Βιβλίου Μητρώου, στην οποία φαίνεται η αναλυτική βαθμολογία τους στην Ε’ τάξη.
  • Αλλοδαποί μαθητές, οι οποίοι φοιτούν τουλάχιστον δύο (2) χρόνια σε ελληνικό σχολείο.