Επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης

Εκπ/κή Επίσκεψη
Ειδικό Σχολείο-Σχολείο για παιδιά με ιδιαίτερες ανάγκες. Σχολείο – φάρος αγωγής που θυμίζει και τονίζει σε μας τους “υποτιθέμενους κανονικούς” πόσα ‘ειδικά ταλέντα’ ταλέντα διαθέτουν κάποια δικά μας παιδιά, πόση υπομονή κι επιμονή διαθέτουν κάποιοι δικοί μας δάσκαλοι και πόση ψυχική αντοχή διαθέτουν κάποιοι δικοί μας γονείς που στηρίζουν αγόγγυστα ατέρμονες προσπάθειες για αυτονόητα διεκδικούμενα δικαιώματα καθημερινότητας και όχι μόνο. Μια απλή επίσκεψη που όμως … “μίλησε” τόσο δυνατά σε μικρούς και μεγάλους, περνώντας το μεγαλύτερο διάστημά τους μέσα στη … σιωπή.Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους μικρούς μας φίλους και τις οικογένειές τους καθώς επίσης το εκπαιδευτικό και υποστηρικτικό προσωπικό του Ειδικού Σχολείου.
Οι μαθητές των πρώτου και τρίτου τμήματων της Πέμπτης τάξης του Σχολείου μας και οι δάσκαλοι συνοδοί Παπαδοπούλου Δέσποινα και Τσέτσος Σταύρος

Έξω από τον αύλειο χώρο του Ειδικού Σχολείου