«Προώθηση της ευημερίας των παιδαγωγών μέσω της ενίσχυσης της θετικής συμπεριφοράς στην Αγωγή Πρώιμης Παιδικής Ηλικίας» (ProW).

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς εφαρμόζεται  στο σχολείο μας ένα πρόγραμμα που ονομάζεται :

Η διδασκαλία επιθυμητής συμπεριφοράς βοηθά τα παιδιά να ξέρουν πώς να συμπεριφέρονται, αποτρέπει προβλήματα συμπεριφοράς , προέρχεται από αποφάσεις που έχουν πάρει όλοι μαζί στην τάξη, δημιουργεί αυτορρύθμιση και αυτοπειθαρχία.

Η διδασκαλία και η ενίσχυση της θετικής συμπεριφοράς στηρίζεται σε συμπεριφοριστικές μεθόδους μάθησης με τη χρήση οπτικοποιημένου υλικού- κανόνων, συχνές και τακτικές υπενθυμίσεις και ενίσχυση της θετικής συμπεριφοράς  με τη χρήση ανταμοιβών.

Οι έρευνες  έχουν δείξει ότι η θέσπιση κανόνων σε ολόκληρο το σχολείο με κοινή εφαρμογή  έχει τον μεγαλύτερο αντίκτυπο στη βελτίωση της συμπεριφοράς των μαθητών και  του σχολικού κλίματος  με αποτέλεσμα τα καλύτερα  ακαδημαϊκά αποτελέσματα και την βελτίωση στις σχέσεις των μαθητών και των εκπαιδευτικών .

Αρχικά ετοιμάσαμε το όραμα του σχολείου μας :20240416 142904

Οι αξίες που προσεγγίσαμε  και οι  κοινωνικές δεξιότητες που σχετίζονται με την κάθε αξία , για την φετινή χρονιά  είναι:

Χρονοδιάγραμμα: Δεκέμβριος – Ιανουάριος

Η Αξία της Συνεργασία

Κοινωνικές δεξιότητες: Μοιράζομαι , Βοηθάω και ζητάω βοήθεια

Χρονοδιάγραμμα: Φεβρουάριος – Μάρτιος

Η Αξία του Σεβασμός

Κοινωνικές δεξιότητες: Είμαι ενεργός ακροατής, μιλάω ευγενικά

Χρονοδιάγραμμα: Απρίλιος – Μάιος

Η Αξία της  Aσφάλεια:

Κοινωνικές δεξιότητες:  Κινούμαι προσεκτικά, υγιεινή.

• Σχέδιο δράσης στα πλαίσια της αξιολόγησης της σχολικής μονάδας
  • Άξονας: Σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών και εκπαιδευτικών
  • Καλλιέργεια κλίματος σεβασμού και εμπιστοσύνης μεταξύ μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών.
  • Τίτλος :  Μοντέλο Ευζωίας για δασκάλους και παιδιά προσχολικής ηλικίας

Πρότυπο εισήγησης ProW.pptx

Κατηγορίες: ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ, Συνεργατικές Δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.