«Παίζοντας σε Παραδοσιακά Μονοπάτια»

Οι μαθητές του νηπιαγωγείου μας συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Παίζοντας σε Παραδοσιακά Μονοπάτια». Παρουσιάζονται ήθη, έθιμα και παιχνίδια που συναντιόνταν στην αρχαία Ελλάδα και υιοθετήθηκαν από τον χριστιανικό κόσμο ή από νέα που δημιουργήθηκαν στο πέρασμα των χρόνων, σε συνδυασμό πάντα με τις εποχές του χρόνου τον κύκλο της ζωής και το κοινό εορτολόγιο. Ο χαρακτήρας του προγράμματος, των παραδοσιακών παιχνιδιών και εθίμων είναι διττός, τόσο εκπαιδευτικός όσο και ψυχαγωγικός.

ΑΝΟΙΞΗ – “Χελιδονίσματα”׃

“Μη σε γελάσει ο βάτραχος και το χελιδονάκι  αν δεν λαλήσει ο τζίτζικας  δεν  ειν’ καλοκαιράκι.” Παιχνίδια, δρώμενα της άνοιξης, με ταξιδευτές το βάτραχο και το χελιδόνι, ανταμώματα με τον τζίτζικα τον θεριστή Ιούνη, επαγγέλματα του παρελθόντος και άλλα θέματα από τον φανταστικό κόσμο της δημιουργίας του λαϊκού μας πολιτισμού, θα έχουν την ευκαιρία να βιώσουν οι μικροί μαθητές.

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ 1

Κατηγορίες: ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.