Παίζοντας σε παραδοσιακά μονοπάτια

οθόνης 2023 03 13 125048

Το πρόγραμμα «Παίζοντας σε Παραδοσιακά Μονοπάτια» απευθύνεται σε παιδιά πρωτοσχολικής και σχολικής ηλικίας. Ο χαρακτήρας του προγράμματος, των παραδοσιακών παιχνιδιών και εθίμων είναι διττός, τόσο εκπαιδευτικός όσο και ψυχαγωγικός. Παρουσιάζονται ήθη, έθιμα και παιχνίδια που συναντιόνταν στην αρχαία Ελλάδα και υιοθετήθηκαν από τον χριστιανικό κόσμο ή από νέα που δημιουργήθηκαν στο πέρασμα των χρόνων, σε συνδυασμό πάντα με τις εποχές του χρόνου τον κύκλο της ζωής και το κοινό εορτολόγιο. Το πεδίο εκμάθησης μέσα στην τάξη έχει διαμορφωθεί από εκπαιδευτικό και έχει ως κύριο στόχο να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με τα παραδοσιακά έθιμα, μέσα από παιχνίδια.

Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα:

Ελληνική Αποκριά׃
Δρώμενα της ελληνικής αποκριάς, ζωντανεύουν μπροστά στους μικρούς μαθητές.
Κουδουνάτοι, κορδελάτοι, μάσκες και κατασκευές, καλλιεργούν την φαντασία,
ενισχύουν την κοινωνικοποίηση και ενθαρρύνουν την αυτενέργεια μέσω βιωματικών δράσεων.
Αναζητώντας το βαθύτερο νόημα της μεταμφίεσης και της εξοικείωσης
των παιδιών με πτυχές του υλικού και άυλου πολιτισμού.

APOKRIA

Κατηγορίες: ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.