5 Μάι 2014

Το χάρτινο περιστέρι της Ειρήνης στα ρεκόρ Γκίνες

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Δράσεις, Πολιτισμός

Οι μαθητές της  ΣΤ΄ τάξης στο πλαίσιο του 4ου Πανελλήνιου Προγράμματος “Ημέρα Ολυμπιακής Παιδείας”,συμμετείχαν με τα καραβάκια τους  στην κατασκευή του γιγάντιου χάρτινου περιστέριου της ειρήνης που κατέλαβε έκταση 3.000 τετραγωνικών μέτρων και μια θέση στα παγκόσμια ρεκόρ Γκίνες για την κατασκευή του μεγαλύτερου χάρτινου περιστεριού.

Περίπου 280.000 χάρτινα καραβάκια μαθητών απ’ όλη την Ελλάδα συνέθεσαν ένα γιγάντιο περιστέρι της ειρήνης

Στην εκδήλωση συμμετείχαν 45.000 μαθητές νηπιαγωγείων, δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων όλης της χώρας, οι οποίοι δημιούργησαν τα καραβάκια από χαρτί Α4 και στη συνέχεια τα τοποθέτησαν το ένα δίπλα στο άλλο σχηματίζοντας το χάρτινο περιστέρι. Στόχος της  δράσης ήταν να διδάξει στους μαθητές τις ολυμπιακές αξίες, μέσα από τη συμμετοχή.

Ετικέτες: