15 Φεβ 2014

«+δημιουργώ» αφίσα για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Δράσεις, Μαθητικοί διαγωνισμοί-Διακρίσεις, ΣΤΟΠ στη Βία

Το Παρατηρητήριο για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, που λειτουργεί στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του και με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας, καλούν τους μαθητές τις μαθήτριες της Δημοτικής Εκπαίδευσης και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας, να συμβάλλουν με τις εικαστικές δημιουργίες τους στη διαμόρφωση της ιστοσελίδας του Παρατηρητηρίου (http://paratiritirio.minedu.gov.gr).

Το θέμα της δράσης είναι: «+δημιουργώ» και στόχος είναι τόσο η ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα βίας και εκφοβισμού, όσο και η ανάδειξη θετικών προτύπων συμπεριφοράς, καθώς και της αξίας της ανάπτυξης σχέσεων που στηρίζονται στον σεβασμό, την κατανόηση και την αποδοχή.

Στο πλαίσιο αυτής της δράσης:  Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του  Σχολείου μας, εκφράζοντας προσωπικά τους βιώματα, επιθυμίες και ελπίδες για μια καθημερινή σχολική ζωή χωρίς βία,  δημιούργησαν  Αφίσες για την  Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Πατήστε στην εικόνα να δείτε κάποιες από τις δημιουργίες των μαθητών μας