10 Δεκ 2013

Ψηφοφορία Κοινού ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Δράσεις, Μαθητικοί διαγωνισμοί-Διακρίσεις, Σας προτείνουμε...., ΣΤΟΠ στη Βία

ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ

Ψηφοφορία Κοινού

Η ψηφοφορία ξεκίνησε και θα λήξει την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου και ώρα 23:59. Τα αρχεία των βίντεο και των παρουσιάσεων είναι διαθέσιμα μέσα από την επιλογή ΑΡΧΕΙΑ στο μενού πλοήγησης. Όποιος επιθυμεί να ψηφίσει θα κάνει μία απλή εγγραφή και στη συνέχεια θα ψηφίζει, υποχρεωτικά, 3 διαφορετικές ομάδες.
Ο νικητής αυτής της ψηφοφορίας θα κερδίσει ένα βραβείο έκπληξη!
Η ψηφορία αυτή είναι ανεξάρτητη από την ψηφοφορία της Κριτικής Επιτροπής που θα κρίνει τα 5 πρώτα βραβεία και τις 4 τιμητικές διακρίσεις.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Στην ψηφοφορία μπορεί να λάβουν μέρος μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες.

Τι Είναι;

Σέβομαι τη Διαφορετικότητα

«Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό»

Ο διαγωνισμός «Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό» είναι μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου και του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας με τίτλο «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα», το οποίο είναι κατά της ενδοσχολικής βίας και βασίζεται στα ιδανικά και τις αξίες του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας.

Απευθύνεται σε μαθητές της Πέμπτης και Έκτης Δημοτικού και των τριών τάξεων του Γυμνασίου (10-15 ετών) σε όλα τα σχολεία εντός Ελλάδας.

Οι μαθητές, δουλεύοντας σε ομάδες καλούνται να δημιουργήσουν ένα βίντεο ή μια παρουσίαση (σε Microsoft PowerPoint) και να εμπνευστούν από τις ακόλουθες αρχές:

• Αναγνώριση της Διαφορετικότητας: Ο εκφοβισμός αναπτύσσεται όταν δεν προσπαθούμε να καταλάβουμε και να δεχτούμε ότι είμαστε διαφορετικοί.

• Όλοι έχουμε το δικαίωμα να μας φέρονται με σεβασμό και ευγένεια.

• Ισότητα Ευκαιριών: Όλοι έχουμε το ίδιο δικαίωμα συμμετοχής.

• Κοινωνική Ένταξη: Αποδέξου με έτσι, όπως είμαι.

• Όλοι έχουμε το δικαίωμα να αναγνωριζόμαστε γι’αυτό που είμαστε.

• Μπορούμε να είμαστε όλοι φίλοι μεταξύ μας.

• Επίλυση διαφορών: Μπορώ να λύσω τα προβλήματά μου συζητώντας με τους άλλους.

• Όλοι έχουμε το δικαίωμα να λύνουμε τα προβλήματά μας ειρηνικά.