10 Απρ 2013

Σχολή Γονέων 93ου, 95ου και 96ου Δημ. Σχολείων Αθήνας

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Ανακοινώσεις, Γονείς, Δράσεις

Αγαπητοί γονείς από προηγούμενη  ανακοίνωση  μας , γνωρίζετε ότι στο σχολείο μας έχει δημιουργηθεί Σχολή Γονέων για τους γονείς του 93ου, 95ου και 96ουΔημ. Σχολείων Αθήνας.

Σ΄αυτές τις συναντήσεις ως γονείς, μπορούμε να μάθουμε ο ένας από τον άλλο, να εκτιμήσουμε αυτά που ήδη ξέρουμε και να μάθουμε περισσότερα, έχοντας πάντα υπόψη μας ότι οι καλές σχέσεις βασίζονται στον αμοιβαίο σεβασμό και την αλληλοστήριξη.

Όλα τα παιδιά έχουν την ανάγκη μιας ζεστής, ασφαλούς και υποστηρικτικής σχέσης με τους ενήλικες στη ζωή τους. Όπως το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό, η κάθε οικογένεια είναι διαφορετική και έχει τις δικές της αξίες. Κάτι που μπορεί να ισχύει για μια οικογένεια μπορεί να μην ισχύει για κάποια άλλη. Το σεμινάριο αυτό στοχεύει να βοηθήσει τους γονείς να κάνουν αυτό που πιστεύουν ότι είναι καλύτερο για τα παιδιά τους. Οι γονείς είναι οι βασικοί παιδαγωγοί των παιδιών τους και παίζουν το σημαντικότερο ρόλο στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς τους. Προσφέροντας στα παιδιά τους αγάπη και θέτοντας όρια, θέτουν τις βάσεις για μια υγιή ζωή στο μέλλον. Η παρουσία σας κρίνεται αναγκαία!

Το πρόγραμμα μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς

Τετάρτη, 10/04/2013   17:30΄ – 19:00΄

Θέμα: Χρησιμοποιώντας με ασφάλεια το διαδίκτυο και τις νέες τεχνολογίες.

Τετάρτη, 24/04/2013   17:30΄ – 19:00΄

Θέμα: Βία και επιθετικότητα. Παραβατική συμπεριφορά.

Τετάρτη, 15/05/2013  17:30΄ – 19:00΄

Θέμα: Ενισχύω την αυτοεκτίμηση του παιδιού μου.

Τετάρτη, 29/05/2013    17:30΄ – 19:00΄

Θέμα: Παιδική κοινωνικοποίηση. Σχέσεις με αδέρφια, φίλους, συνομηλίκους.

Τα στελέχη του Κέντρου Πρόληψης «Παλλάς Αθηνά»

Λύκαρη Μαρουσώ, Ψυχολόγος

Τσαγκαλάκη Μαρινάση, Εκπαιδευτικός

1 σχόλιο προς “Σχολή Γονέων 93ου, 95ου και 96ου Δημ. Σχολείων Αθήνας”