10 Μαρ 2013

Μεταμορφώνουμε το σχολείο αφήνοντας το οικολογικό μας αποτύπωμα.

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Δράσεις, Εκπαιδευτικά προγράμματα, Περιβάλλον
Θα ήταν πολύ εύκολο να περιµένουµε από τους πολιτικούς µας να αλλάξουν τον κόσµο και να σταµατήσουν την κλιµατική αλλαγή.
Ας µην ξεχνάµε όµως ότι και εµείς συµβάλλουµε στο πρόβληµα, άρα πρέπει απαραιτήτως να συνεισφέρουµε στη λύση.
Συνειδητοποιώντας ότι η αλόγιστη χρήση ενέργειας ευθύνεται σε ένα µεγάλο ποσοστό για την αύξηση των αερίων του θερµοκηπίου στην ατµόσφαιρα, επιβαρύνοντας την ποιότητα του περιβάλλοντος και της ζωής, όλοι µπορούµε και πρέπει να αναλάβουµε δράση.
Μειώνοντας την κατανάλωση ενέργειας µέσα από µικρές αλλαγές στην καθηµερινότητά µας, µπο-
ρούµε να κάνουµε τη διαφορά.
Κάνετε  ένα πρώτο βήµα για να πάρετε το κλίµα στο χέρι σας!

πηγή WWF

Eμείς προσπαθώντας να κάνουμε ένα βήμα  ξεκινήσαμε την προσπάθεια ν’ αφήσουμε στο σχολείο μας  το οικολογικό  μας αποτύπωμα.

Η  προσπάθεια στηρίχθηκε από εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς και διάφορους φορείς. Το σχολείο άρχισε να μεταμορφώνεται  σιγά σιγά, εμείς μαθαίνουμε να  είμαστε ενεργοί πολίτες, να νοιαζόμαστε για το περιβάλλον, να  αποκτούμε γνώσεις  που ως πολλαπλασιαστές  μεταφέρουμε σε φίλους και γνωστούς, αφήσαμε  πίσω διαφορές και διαφορετικότητες  και  έχουμε γίνει μια μεγάλη  ομάδα  που αγκαλιάζει πολύ μικρότερες, γνωρίζουμε ο ένας τον άλλο και  μας αρέσει πολύ.

………ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΔΩ

1 σχόλιο προς “Μεταμορφώνουμε το σχολείο αφήνοντας το οικολογικό μας αποτύπωμα.”

1. Αλεξια Κλοκα είπε:

αυτή η ιδέα άλλαξε όλο το σχολείο προς το καλύτερο και του έδωσε μια καινούργια λάμψη