Στα πλαίσια του προγράμματος εξοικείωση των παιδιών  με την ιδέα  και την εικόνα της αναπηρίας ,οι μαθητές μαθαίνουν τη γραφή της Αφής ,τη γλώσσα των τυφλών ,τη braille.

Ας  τα πούμε όμως από την αρχή…..

Tο ελληνικό αλφάβητο της braille στην αρχή το μάθαμε φτιάχνοντας το με μικρές χρωματιστές πινεζούλες . Μετά έχοντας μπροστά μας  ο καθένας το αλφάβητο της γραφής braille  σε σελιδοδείκτη, που μας είχαν δώσει στο ΚΕΑΤ όταν είχαμε επισκεφτεί το Ειδικό Σχολείο Τυφλών Καλλιθέας,  γράφαμε στην ειδική μηχανή για γραφή braille.

Γράφουμε τα ονόματά μας

Η εμπειρία ήταν μοναδική. Αποφασίσαμε όμως να φτιάξουμε και ένα πίνακα με το μήνυμα του προγράμματος μας

Στοπ στη ΒΙΑ …Αγάπα τον άνθρωπο γιατί είσαι εσύ…

Πρώτα  βρήκαμε ένα παλιό τελάρο ζωγραφικής που έμοιαζε ξεχασμένο και  ζητούσε  ιδιοκτήτη. Το πήραμε και  σκεπτόμενοι οικολογικά  συμφωνήσαμε να το επαναχρησιμοποιήσουμε!

Το ξύσαμε το καθαρίσαμε και το ξαναβάψαμε .

Σχεδιάσαμε τα γράμματα που χρειαζόμασταν για τον πίνακα μας ,τα κόψαμε και τα κολλήσαμε στο ολοκαίνουριο τελάρο μας!

Φτιάξαμε  τις λέξεις με γραφή braille με χρωματιστές πινέζες και τις τοποθετήσαμε κι αυτές στον πίνακα . Το αποτέλεσμα μας άρεσε πολύ και σκεφτήκαμε να το φτιάξουμε σε animation ,το οποίο  σας το παρουσιάζουμε!