20 Δεκ 2012

To Mαριολοπούλειο Καναγκίνειο Ίδρυμα “πρασινίζει” το σχολείο μας.

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Δράσεις, Περιβάλλον

Τρίτη, 11 Δεκεμβρίου2012.

Σήμερα ο ουρανός  φαίνεται πολύ θυμωμένος ,ντυμένος στα γκρι είναι έτοιμος να βάλει τα κλάματα.

Όλοι θα πιστεύατε ότι η διάθεση μας θ’ ακολουθούσε την κακοκεφιά της μέρας .

Όχι δεν της κάναμε το χατήρι , εμείς είμαστε χαρούμενοι και φωτεινοί και τίποτα δεν μπορεί  αυτό να το χαλάσει.

Πως θα γινόταν άλλωστε; έχετε δει εσείς κάποιον,  γιορτινές μέρες να παίρνει δώρο και νάναι κατσούφης;

Ε..ίσως τώρα θα μου πείτε , όλο και κάποιος υπάρχει, αλλά όχι εμείς . Όχι. τουλάχιστο σήμερα.

Σήμερα,  είμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι ,ομιλητικοί , ζωηροί και ανυπόμονοι να δούμε τα δώρα  που μας έφεραν!

Ναι , ναι , καλά διαβάζετε δώρα και μάλιστα  πράσινα.

Δε σκίσαμε χρυσόχαρτα για να  τα βρούμε ,  μας τα έφερε ένα φορτηγό!

Ναι , ένα φορτηγό , μεγάλο φορτηγό με πολλά δώρα.

Πράσινα δώρα. Μικρά και μεγάλα ,ψηλά  και  κοντά , ξύλινα και  πλαστικά , μονόχρωμα  και πολύχρωμα ….

Τώρα εσείς θ’αναρρωτιέστε , τι δώρα  ήταν αυτά τα πράσινα δώρα.

Να το πάρει το  ποτάμι;

Ε , ας το πάρει,  γιατί δε θα το βρείτε μάλλον .

Τα δώρα μας ήταν ένας κήπος. Και  τι κήπος, με βότανα , με λουλούδια , ζαρζαβατικά, παγκάκια ,ποτιστήρια πολύχρωμα, αξινούλες , φτιαράκια και όλα τα κηπουροκαλούδια .

Ποιός; ο Αη Βασίλης;

Ποιος Αη Βασίλης, προλαβαίνει τέτοιες μέρες ;

Εκείνος τώρα,  ποιος ξέρει σε  ποια γωνιά της γης βρίσκεται.

Γράμμα; όχι γράμμα στον Αη Βασίλη δε γράψαμε .Γράψαμε όμως ένα γράμμα.

Πριν δύο μήνες  στην προσπάθεια μας να πρασινίσουμε το σχολείο, θέλαμε να φτιάξουμε κι ένα κήπο στον οποίο θα καλλιεργουσαμε λαχανικά, βότανα κ.α .στείλαμε λοιπον έννα γράμμα στην  κ. Ε. Ζερεφού ζητώντας της να μας βοηθήσει σ’αυτή μας την προσπάθεια ,και το έκανε.

Το δικό μας δώρο λοιπόν -σήμερα που είναι και η παγκόσμια ημέρα του παιδιού-το έφερε η κ. Ε. Ζερεφού . Η  διευθύντρια του Καναγκίνειου Μαριολοπούλειου Ιδρύματος Επιστημών Περιβάλλοντος, εκφράζοντας μας  μ’ αυτό όχι μόνο την αγάπη της  αλλά και την παρουσία της ως συνεπιβάτη  στο ταξίδι  μας για τη  γνώση της ζωής και την προστασία του περιβάλλοντος  .

Ένα ευχαριστώ από μόνο του άραγε θα έφτανε;

Μάλλον όχι. Μαζί με μια υπόσχεση όμως;

Μια υπόσχεση-δέσμευση  προς την κ. Ζερεφού , πως όχι μόνο θα φροντίσουμε τον κήπο μας αλλά το δώρο της  θα’ναι η απαρχή της οικολογικής μας αναζήτησης  και της πράσινης ταυτότητας μας και ως ενεργοί πολίτες θ΄αγωνιζόμαστε για ένα πράσινο πλανήτη !

Ετικέτες: