Τα «Μικρά Διονύσια» επίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή

Την Πέμπτη 27 Απριλίου τα τμήματα Δ1 & Δ2 επισκέφτηκαν την Αμερικανική Γεωργική Σχολή και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, δίωρης διάρκειας, για τις Τέχνες και τον πολιτισμό στην αρχαιότητα, με αφορμή τις γιορτές αφιερωμένες στον  Διόνυσο, τα «Μικρά Διονύσια» ή «τα κατ΄αγρούς Διονύσια».

Οι μαθητές προσπάθησαν να πλάσουν αντίγραφα από πήλινα σκεύη με αρχικό ερέθισμα πήλινα αγγεία με παραστάσεις από τελετές του Διονύσου. Στο σκάμμα «ανασκαφών» οι μαθητές μας (οι μικροί αρχαιολόγοι) βρήκαν σπασμένα αγγεία που τα συνέθεσαν στο εργαστήριο «ανασκαφών», και αποκωδικοποίησαν το μήνυμα των εικόνων των αγγείων που αναφέρονταν στα «Διονύσια».

σχ1 σχ2 σχ3 σχ4 σχ5 σχ6 σχ7 σχ8 σχ9 σχ10

Κατηγορίες: Δ1, Δ2, Εκπαιδευτικά Προγράμματα, Σχολικό έτος 2022-23. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.