ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 10 ΜΑΪΟΥ 2021-SELF-TEST

Αγαπητοί γονείς , για την επιστροφή  μας  στο σχολείο  τη Δευτέρα 10/5/2021 σας ενημερώνουμε ότι:

1. Θα εφαρμοστεί  το ίδιο Ωρολόγιο Πρόγραμμα (Πρωινού και Ολοημέρου) και το ίδιο πρόγραμμα εφημεριών.

2. Η προσέλευση και η αποχώρηση των μαθητών/τριών θα γίνεται ως εξής:

Προσέλευση:

8:00 – 8:10 μαθητές/τριες των Δ’, Ε’, ΣΤ’ τάξεων

8:10 – 8:20 μαθητές/τριες των Α’, Β’, Γ’ τάξεων

Αποχώρηση:

Πρώτα αποχωρούν οι μαθητές/τριες των Α’, Β’, Γ’ τάξεων

και μετά των Δ’, Ε’, ΣΤ’.

Συνιστάται η μεταφορά και η παραλαβή παιδιών από / προς το σχολείο να γίνεται κατά το δυνατόν από ένα σταθερό πρόσωπο αναφοράς ή ένα άτομο της κατοικίας του παιδιού.Σας παρακαλούμε να εφαρμόζετε  τα μέτρα προστασίας κατά του κορωνοϊού.Να φοράτε τις μάσκες σας και να αποφεύγετε τον συνωστισμό  στον πεζόδρομο.

3.Θα πρέπει να κάνετε με επιμέλεια τα self-test και να δηλώνετε το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα (https://dilosi.services.gov.gr/login?template=COVID19-SCHOOL-CARD&next=/templates/COVID19-SCHOOL-CARD/create/&)και να εκτυπώνετε τη σχολική κάρτα.

Τα παιδιά  κάθε Δευτέρα και Πέμπτη θα επιδεικνύουν απλώς (δεν θα παραδίδουν) τη σχολική κάρτα εντός της τάξης, στον εκπαιδευτικό της πρώτης ώρας και θα τη φέρουν μαζί τους μέχρι τη διενέργεια του επόμενου διαγνωστικού ελέγχου σε περίπτωση που ζητηθεί επίδειξή της από εκπαιδευτικό ή από τον/τη Διευθυντή/τρια, Υποδιευθυντή/τρια, Προϊστάμενο/η.

Όσοι και όσες αδυνατούν να εκτυπώσουν τη σχολική κάρτα, μπορούν να γράφουν σε χαρτί όλα τα στοιχεία που περιέχει η ηλεκτρονική κάρτα συμπεριλαμβανομένου και του κωδικού επαλήθευσης, για να τη δείχνουν στον εκπαιδευτικό της τάξης.  ΣΧΟΛΙΚΗ-ΚΑΡΤΑ-covid19-school-card-print

Τα παιδιά που δεν θα έχουν σχολική κάρτα

με αρνητικό τεστ θα αποχωρούν από το σχολείο.

4.Τα παιδιά θα  φοράνε  τις μάσκες  τους και θα έχουν μαζί τους μια δεύτερη μάσκα ,δεκατιανό, φαγητό, νερό και αντισηπτικό.

Να είστε ήσυχοι όσον αφορά την προστασία και την ασφάλεια των παιδιών.

Το σχολείο έχει μεριμνήσει για αυτό.

Καλή μας αρχή.