Μουσείο Άγριας Πανίδας και Ενυδρείο Γλυκέων Υδάτων

Με αφορμή τη διδασκαλία της ενότητας : << Φυτά και ζώα του τόπου μας>> στο μάθημα της Μελέτης  Περιβάλλοντος ( Γ’ τάξη), τα δύο τμήματα του σχολείου μας προγραμμάτισαν και πραγματοποίησαν  επίσκεψη στο μουσείο   Άγριας Πανίδας και Ενυδρείο Γλυκέων Υδάτων της Σχολής Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του ΑΠΘ στην περιοχή του Φοίνικα . Το μουσείο περιέχει περισσότερα από 200 διαφορετικά είδη της άγριας πανίδας , όπως πτηνά, θηλαστικά, ερπετά και ψάρια του ελληνικού χώρου .

Οι μαθητές-τριες της Γ’ τάξης περιηγήθηκαν στα εκθέματα του μουσείου ,τα οποία εκτίθενται σε ειδικές προθήκες , ξεναγήθηκαν σ’ αυτά από δύο φοιτήτριες του  συγκεκριμένου τμήματος ,ενημερώθηκαν  για τη ζωή  ορισμένων  από τα πιο σημαντικά εκθέματα  και έλαβαν απαντήσεις στις ερωτήσεις που έθεσαν.