Το μεγαλείο της Ελληνικής Μυθολογίας

Στα πλαίσια του μαθήματος της φετινής μας Ιστορίας (Γ’ τάξη) και μετά την ολοκλήρωση της 1ης θεματικής ενότητας του σχολικού βιβλίου οργανώσαμε και πραγματοποιήσαμε, με τη συμμετοχή των μαθητών  / -τριών των δύο τμημάτων της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, εκπαιδευτική επίσκεψη στο μυθολογικό θεματικό πάρκο σε περίπτερο της Δ.Ε.Θ. με τίτλο “Οι θεοί του Ολύμπου”.

Οι μαθητές / -τριες μας είχαν την ευκαιρία να “περιπλανηθούν” οπτικά και ακουστικά στις ζωές των Ολύμπιων θεών, να ανακαλύψουν γνωστές και άγνωστες πτυχές των χαρακτήρων τους μέσα από επιβλητικά ομοιώματα, τρισδιάστατες προβολές, ξεναγήσεις και διαδραστικά δρώμενα. Εντυπωσιάστηκαν και έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την οπτική αναπαράσταση των θεών, συμμετείχαν ενεργά στις δραστηριότητες – ερωτήσεις που τους έθεσαν το προσωπικό – αφηγητές της έκθεσης, παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή το οπτικό υλικό και στο τέλος, αφού φωτογραφήθηκαν στον ειδικό χώρο του πάρκου, επιστρέψαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις – αναμνήσεις από το μεγαλείο της ελληνικής μυθολογίας.

Οι εκπαιδευτικοί της Γ’ τάξης

Γ1: Γιαννιώτης Δημήτριος