Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Συγγραφέας: 92 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κατηγορία 04. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | , στις 06-03-2021

Η  6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Η ενημέρωση και η ευαισθητοποίση  όλων των μελών της σχολικής κοινότητας είναι ένα σημαντικό βήμα για την καταπολέμηση του φαινομένου, της σχολικής βίας και του εκφοβισμού στο σχολείο, στη γειτονιά, στο διαδίκτυο.

Όπως ανέφερε και η υπουργός Παιδείας, κυρία Κεραμέως στο μήνυμά της, ένα είναι το μήνυμα της σημερινής ημέρας:

“Μιλήστε. Και μιλήστε τώρα. Είμαστε δίπλα σας. Κανένα παιδί δεν είναι μόνο”

Ζωγραφιά μαθήτριας του Δ1, Φαίδρας Καλαντζή