ΣΙΤΙΣΗ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

0

Συγγραφέας: 92 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κατηγορία 03.ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | , στις 29-09-2022

Σας ενημερώνουμε πως σύμφωνα με την με αριθ. πρωτ. Φ7/109171/Δ1/8-9-2022 εγκύκλιο το γεύμα των μαθητών/τριών παρασκευάζεται στο σπίτι με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων τους. Ο/Η υπεύθυνος/η του Ολοήμερου Προγράμματος καθώς και οι εκπαιδευτικοί που αναλαμβάνουν τη διδακτική ώρα της Διατροφικής Αγωγής, βοηθούν και καθοδηγούν τους/τις μαθητές/τριες, ώστε να αποκτήσουν τις απαραίτητες δεξιότητες που αφορούν στη διαδικασία του γεύματος και να εξυπηρετούνται αυτόνομα. Σε κάθε περίπτωση ιδιαίτερη προσοχή δίνεται στους/στις μαθητές/τριες των μικρών τάξεων μέχρι να αποκτήσουν τις απαραίτητες δεξιότητες αυτοεξυπηρέτησης.

Λόγω της ιδιάζουσας υγειονομικής συνθήκης επιβάλλεται η χρήση σκευών μιας χρήσης αν είναι εφικτό ή αυστηρά ατομικών σκευών καθώς και η ενημέρωση των παιδιών ώστε να μη μοιράζονται μεταξύ τους φαγητό ή νερό. Σε αυτή τη φάση το φαγητό των μαθητών δεν θα ζεσταίνεται, επειδή η αίθουσα σίτισης δεν λειτουργεί.

Συμβουλές για την συντήρηση και ασφαλή κατανάλωση τροφίμων στα Ολοήμερα Σχολεία από τον  Ενιαίο Φορέα Ελέγχου Τροφίμων ( ΕΦΕΤ) στον  παρακάτω σύνδεσμο.

ΕΦΕΤ-17998-oloimera

Σίτιση παιδιών ολοημέρου – Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων