Γνωριμία με τη Frida Kahlo

Η Φρίντα Κάλο (Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderón)  (1907-1954) γεννήθηκε σε μία μικρή πόλη που ονομάζεται Κογιοακάν, λίγο έξω από το Μεξικό. Υπήρξε  σπουδαία ζωγράφος που στη σύντομη ζωή της πάλεψε για τη θέση της στην κοινωνία ως γυναίκα αλλά και ως καλλιτέχνης. Στην ηλικία των έξι αρρώστησε από πολιομυελίτιδα, με αποτέλεσμα το ένα της πόδι να είναι μικρότερο από το άλλο και ημιπαράλυτο. Παρακολούθησε την Escola Preparatoria μία από τα 35 κορίτσια ανάμεσα σε 2.000 άτομα, όπου και είδε για πρώτη φορά τον μετέπειτα σύζυγό της, τοιχογράφο Ντιέγκο Ριβέρα, ο οποίος ζωγράφιζε τους τοίχους της σχολής. To 1925, στα 18 ένα τραμ συγκρούστηκε με το λεωφορείο στο οποίο επέβαινε. Υποβλήθηκε σε μεγάλο αριθμό εγχειρήσεων. Η ζωή της Φρίντα Κάλο ήταν τόσο φωτεινή και πολύχρωμη όσο οι πίνακές της. Υπέμεινε πολλές αρρώστιες στη διάρκεια της ζωής της, αλλά ποτέ δεν σταμάτησε να ζωγραφίζει. Η επιμονή και το ταλέντο της την έκαναν γνωστή σε ολόκληρο τον κόσμο. Κάθε φορά που κάτι όμορφο ή δύσκολο της συνέβαινε, έβρισκε έναν ιδιαίτερο τρόπο για να αντλεί έμπνευση από αυτό στη ζωγραφική της.

Στην τάξη μας γνωρίσαμε τη ζωγράφο αξιοποιώντας υλικό τόσο σε έντυπη μορφή όσο και σε ηλεκτρονική. Κάποιες από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήσαμε ήταν η δημιουργία των πορτρέτων της με διαφορετικά υλικά, η μεταμφίεσή μας σε Frida Kahlo, καθώς και η διακόσμηση εκτυπωμένων πορτρέτων της με πλαστελίνη, προκειμένου να δουλέψουμε περισσότερο τη λεπτή μας κινητικότητα.

IMG 20231201 1526171701713460816IMG 20231204 1457241701713460791

Μην παραλείψετε κι εσείς από το σπίτι να επισκεφτείτε τη διαδικτυακή γκαλερί με τα αριστουργήματα της ζωγράφου, να πραγματοποιήσετε μια εικονική περιήγηση στο σπίτι της (Casa Azul), αλλά και να τη ζωγραφίσετε διαδικτυακά.