Πλάθουμε με σπιτική πλαστελίνη…

Η πλαστελίνη είναι η αγαπημένη φίλη όλων των παιδιών. Είναι ένα «εργαλείο» στα χέρια τους, το οποίο χρησιμοποιούν ελεύθερα και δημιουργικά. Μέσα από την πλαστελίνη τα παιδιά εκφράζονται με το δικό τους τρόπο και αποτυπώνουν τις σκέψεις τους και την φαντασία τους που πολλές φορές δεν την λένε με λόγια. Όπως συμβαίνει και με την ζωγραφική έτσι και με την πλαστελίνη τα παιδιά έχουν πάντα κάτι να μας πουν, αρκεί να τα ρωτήσουμε  στο τέλος κάθε δημιουργίας, τι έχουν φτιάξει και γιατί το σκέφτηκαν αυτό.

Μέσω της πλαστελίνης βελτιώνεται η λεπτή κινητικότητα , η ενδυνάμωση των άκρων των χεριών καθώς  ο οποτικοκινητικός συντονισμός. Μαθαίνουν την ανάμειξη των υλικών και την δοσολογία αυτών, εκφράζονται ελεύθερα και δημιουργικά.

Τι μπορούμε λοιπόν να κάνουμε με την πλαστελίνη;

Α. Να ασχοληθούμε ελεύθερα:

• Να την πλάσω
  • Να την σκαλίσω
  • Να την πιέσω
  • Να την κάνω μπάλα
  • Να την κόβω με κουπ πατ
  • Να την κυλώ και να την κάνω φιδάκι
  • Να την ανοίγω με τον πλάστη φύλλο

Β. Να ασχοληθούμε  πιο οργανωμένα:

• Να φτιάξω ανθρωπάκια , αυτοκινητάκια, γατούλες και ό,τι άλλο μπορώ να φανταστώ.
  • Να γράψω τα αρχικά των ονομάτων των φίλων μου.

Παρακάτω σας δίνουμε μια συνταγή για σπιτική πλαστελίνη, την οποία καλό θα ήταν να την φτιάξετε με τα παιδιά, για ατελείωτες ώρες παιχνιδιού.

Υλικά
2 κούπες αλεύρι
1 κούπα κρύο νερό
1 κούπα αλάτι
2 κ/σ λάδι φυτικό
Χρώματα ζαχαροπλαστικής (προαιρετικά, για χρώμα)
Αναμείξτε όλα τα υλικά σε ένα μπολ. Ζυμώστε τα μέχρι να  ενωθούν όλα  καλά. Μπορείτε να προσθέσετε λίγο άρωμα βανίλιας για να μυρίζουν όμορφα.

Φυλάξτε τη ζύμη μέσα σε αεροστεγώς κλεισμένα κουτάκια ώστε να μην ξεραθεί.

Είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε ατελείωτες ώρες παιχνιδιού;