Ταΐστρες για τα πουλιά!!

Με πολλή χαρά δεχθήκαμε σήμερα στο νηπιαγωγείο μας την επίσκεψη της κ, Αγγελικής   από τον Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Κερκίνης για να μας βοηθήσει να φτιάξουμε ταΐστρες για όλα τα πουλάκια που θα μείνουν το χειμώνα στην περιοχή μας έτσι ώστε να τα φροντίσουμε να έχουν τροφή για να μπορέσουν να επιβιώσουν!!! Σ αυτή τη προσπάθεια είχαν βοηθό έναν μικρό κοκκινολαίμη που μέσα από ένα μικρό βιντεάκι μας έδωσε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για το τι τρώνε τα πουλάκια, πως θα φτιάξουμε ταΐστρες πουλιών, τι υλικά θα χρειαστούμε.

IMG 20211129 121511 IMG 20211129 095847InkedIMG 20211129 102158 LIIMG 20211129 110029

Κυκλοφοριακή Αγωγή

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων επισκέφτηκε σήμερα το Νηπιαγωγείο μας  κλιμάκιο της τροχαίας Σερρών όπου ενημέρωσαν τους μαθητές για τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς στους δρόμους .

IMG 20211124 101954 IMG 20211124 101712 IMG 20211124 102413

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Fast Heroes

Στο σχολείο μας έφτασαν οι ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ ! Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Μακεδονία στο οποίο παίρνει μέρος το σχολείο μας . Η βραβευμένη  σχολική εκστρατεία ΧΟΠΑ Ήρωες είναι μια δημιουργία του τμήματος Εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονία. Στόχο έχει την αναγνώριση των συμπτωμάτων του εγκεφαλικού επεισοδίου και την ανάγκη για άμεση δράση. Αξιοποιεί τον ενθουσιασμό που έχουν τα παιδιά να μαθαίνουν και να μοιράζονται και ενθαρρύνει την μεταλαμπάδευση της γνώσης στην υπόλοιπη οικογένεια , ιδιαίτερα στους παππούδες και τις γιαγιάδες τους.

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

Διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου για τον covid-19

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως τα παιδιά κατά την προσέλευσή τους στο σχολείο πρέπει να προσκομίζουν βεβαίωση αρνητικού τεστ κάθε Τρίτη και Παρασκευή

Μίλα Τώρα

Συμμετέχοντας στη Δράση του οργανισμού «Το Χαμόγελο του