Photo3

Αγαπημένα παιδιά και αγαπητοί γονείς, το 8ο Νηπιαγωγείο Φλώρινας, ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας να συμμετέχει στην μεγάλη γιορτή της Ημέρας της Γης,  αναρτώντας στα social media ζωγραφιές των μικρών μαθητών του!

Κάθε χρόνο, στις 22 Απριλίου, εδώ και 50 έτη σε όλον τον κόσμο πραγματοποιούνται εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας της Γης.
Μέχρι σήμερα, ένα δισεκατομμύριο πολίτες εκδηλώνουν την ευαισθητοποίησή τους για το κοινό μας σπίτι, τη Γη.
Ειδικά φέτος που καθόμαστε αναγκαστικά στα σπίτια μας, για να προστατεύσουμε τη ζωή μας, όπως και όλων των συνανθρώπων μας, η εκδήλωση της ευαισθητοποίησής μας για τη Γη λαμβάνει έναν ιδιαίτερα συμβολικό χαρακτήρα.
Είμαστε ο ένας από τον άλλον μακριά αλλά νοιαζόμαστε το ίδιο πολύ γιατί μένουμε μαζί στο ίδιο σπίτι. Τη Γη.

Πάρτε λοιπόν μικροί μας μαθητές μαρκαδόρους, ξυλομπογιές, κηρομπογιές ή ό,τι άλλο θέλετε και ζωγραφίστε το μεγάλο μας σπίτι,τη Γη!Περιμένουμε, όλες οι κυρίες σας, τις υπέροχες δημιουργίες σας!