Το Σχολείο μας-Εκπαιδευτικοί

Το 8ο Νηπιαγωγείο Ορεστιάδας

ξεκίνησε να λειτουργεί το 1986 και στεγαζόταν όλα αυτά τα χρόνια σε ισόγεια καταστήματα της οδού Ζαρίφη.

Το 2015 έγινε η μετεγκατάστασή του στο νέο κτίριο που βρίσκεται στην περιοχής της Ν. Ελβετίας, το οποίο κατασκευάστηκε “με προδιαγραφές…σουηδικού σχολείου”, όπως λένε όσοι έχουν περιηγηθεί στους χώρους.

Ο πρώτος Αγιασμός στις νέες εγκαταστάσεις έγινε στην έναρξη του σχολικού έτους 2015-2016 και οι 50 περίπου μαθητές του Νηπιαγωγείου είχαν επιτέλους τη χαρά να κινηθούν στους άνετους χώρους του, εμβαδού 500 τ. μ. περίπου, που σχεδιάστηκαν και κατασκευάστηκαν ειδικά για τις ανάγκες των παιδιών.

Το κτίριο 8ου Νηπιαγωγείου Ορεστιάδας διακρίθηκε στα βραβεία “Οικόπολις 2016” της Αστικής Εταιρείας Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα “ECOCITY”, στην κατηγορία “Τοπική Αυτοδιοίκηση”, με το βραβείο “Περιβαλλοντικής Διαχείρισης”, για τα βιοκλιματικά χαρακτηριστικά κατασκευής του.

Αποτελεί στολίδι για την περιοχή και την πόλη μας, που δημιουργεί θετικά συναισθήματα σε νήπια, εκπαιδευτικούς και γονείς.