8ο Νηπιαγωγείο Νίκαιας

Just another Blogs.sch.gr site

Επιβεβαιωμένο κρούσμα μαθητή με covid -19 στο νηπιαγωγείο μας -Ενημέρωση

Οκτ 202127

Σε περίπτωση επιβεβαιωμένου κρούσματος covid-19, οι πολύ στενές επαφές (οι μαθητές που κάθονται δίπλα,  μπροστά και πίσω από τον μαθητή που νοσεί) κάνουν rapid test την 1η και την 7η ημέρα από την επιβεβαίωση του κρούσματος και όλες τις υπόλοιπες ημέρες self test. Δύο από αυτά τα προμηθεύονται κανονικά από το φαρμακείο και τα υπόλοιπα τα παίρνουν οι γονείς από το σχολείο, το οποίο τα παρέλαβε από τη ΔΙΠΕ Πειραιά. Οι υπόλοιποι μαθητές κάνουν rapid test την 1η και την 7η ημέρα από την επιβεβαίωση του κρούσματος και τα δύο self test που υποχρεούνται να κάνουν ούτως ή άλλως.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες που έχουν χαρακτηρισθεί ως στενές επαφές με κρούσμα να υποβάλλονται σε δύο rapid test είτε στις πρωτοβάθμιες δημόσιες δομές είτε σε όλες τις δομές του ΕΟΔΥ, οι οποίες είναι αναρτημένες, κάθε φορά, στην ηλεκτρονική διεύθυνσή του: eody.gov.gr/komy-testing-eody/.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες που προσέρχονται στις προαναφερόμενες δομές προσκομίζουν βεβαίωση του/της Διευθυντή/ντριας της σχολικής μονάδας, με την οποία θα βεβαιώνεται ότι είναι όντως “στενές επαφές” κρούσματος σε τμήμα.

Οκτώβριος 2021
« Σεπ   Νοέ »

Σαν σήμερα

1. 23/01/1956: Οι κύπριοι μαθητές απέχουν από τα μαθήματά τους σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις συλλήψεις συμμαθητών τους που διαδήλωναν υπέρ της ένωσης της Κύπρου με την Ελλάδα.

Άνοιγμα μενού