Σχολική χρονιά 2023-2024
Στα πλαίσια των δράσεων μας για τη μετάβαση στο Δημοτικό σχολείο, οι μαθητές και οι μαθήτριες που φοιτούν στο νήπιο, επισκέφτηκαν το όμορο Δημοτικό. Στο Δημοτικό σχολείο μας υποδέχθηκαν με χαρά ο κ. Υποδιευθυντής, οι δασκάλες της Α΄ Δημοτικού και φυσικά οι μαθητές της Α τάξης.
Κατά την επίσκεψή μας ξεναγηθήκαμε στο χώρο του σχολείου, ανταλλάξαμε απόψεις και εμπειρίες και φυσικά όμορφα δωράκια! Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Υποδιευθυντή, τις δασκάλες και τα παιδιά της Α τάξης για τη θερμή τους υποδοχή και τη φιλοξενία τους.
Σχολική χρονιά 2022-2023
Αγαπητοί γονείς,
Τη Δευτέρα 27 Μαρτίου 2023 στις 18.00-19.30 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή συνάντηση με την λογοθεραπεύτρια κ. Μαρία Κλάδου.
Το θέμα που θα αναπτύξει είναι:
«Η σημαντικότητα της έγκαιρης παρέμβασης στην αντιμετώπιση γλωσσικών διαταραχών για την ομαλή μετάβαση στο Δημοτικό.
Τι είναι η φωνολογική ενημερότητα; Πόσο σημαντική είναι για την κατάκτηση της ανάγνωσης και πώς μπορούν να την ενισχύσουν οι γονείς πριν την πρώτη δημοτικού;»
Θα ακολουθήσει συζήτηση όπου θα μπορείτε να θέσετε τα ερωτήματά σας.