Σχέδιο δράσης “Φιλαναγνωσία – Δανειστική Βιβλιοθήκη”

Ο τίτλος του Σχεδίου Δράσης του 8ου Νηπιαγωγείου Ηγουμενίτσας για το τρέχον έτος 2023-2024 είναι “Φιλαναγνωσία και εμπλουτισμός της  δανειστικής βιβλιοθήκης” Ο κεντρικός στόχος  του Σχεδίου Δράσης που υλοποιείται στη σχολική μας μονάδα, αφορά την αναβάθμιση της λειτουργίας αλλά και τον εκσυγχρονισμό της δανειστικής βιβλιοθήκης. Η προσπάθεια επικεντρώνεται κυρίως στην προμήθεια νέων βιβλίων, καθώς και στην ισχυρότερη σύνδεση της διαδικασίας δανεισμού βιβλίων με την εκπαιδευτική πράξη (καλλιέργεια φιλαναγνωσίας, φιλομάθειας, γραμματισμού και εκτίμησης της αξίας της αναγνωστικής διαδικασίας.

Μια πολύ όμορφη δράση που λαμβάνει χώρα κατά τη διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς είναι η εμπλοκή των γονέων των νηπίων μας στον εμπλουτισμό της Δανειστικής Βιβλιοθήκης.

Η διαδικασία έχει ως εξής:

επιλέγουν το ανάλογο βιβλίο με την βοήθεια του παιδιού τους και την δική μας συμβολή και στη συνέχεια έρχονται στο νηπιαγωγείο, το παρουσιάζουν, ακολουθεί η επεξεργασία του με ερωτήσεις κατανόησης και στη συνέχεια ακολουθεί μία δραστηριότητα είτε διαδραστική, είτε κάποια κατασκευή, είτε κάποιο φύλλο εργασίας ή ομαδική εργασία κλπ.

Υποδεχθήκαμε τους γονείς της Μ., οι οποίοι διάλεξαν το βιβλίο “Η Μεγάλη καρδιά”.

8 5

Ξεκινήσαμε με την ανάγνωση του παραμυθιού και περάσαμε στην ανάλυσή του, κάνοντας ερωτήσεις στα παιδιά.

3 7

11 4

Στη συνέχεια η μαμά της Μ. είχε την πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα να φτιάξουμε το δικό μας καπέλο γεμάτο φτερά.

Ξεκινήσαμε να κόβουμε τα φτερά και να κολλάμε όλα τα αντικείμενα πάνω στο καπέλο.

13 457681d1e 642b 45fa 919a c4c1a2f04091

και….ΕΤΟΙΜΟΙ!!!

12 4  10 5

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς της Μ. για την φαντασμαγορική κατασκευή και τις όμορφες στιγμές που μας χάρισαν. Καθώς και για τα όμορφα δωράκια που μας είχαν ετοιμάσει.

5 6

6e4a492f 6969 4978 8d1e 509103468586