8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιο του 8ου Γυμνασίου Καλαμαριάς

Σχολιάστε…

Εδώ μπορείτε να κάνετε την κριτική σας,  προτάσεις,  ή ότι άλλο κρίνετε χρήσιμο για το σχολείο. Είμαστε πρόθυμοι να σας ακούσουμε και αν το ζητήσετε να σας απαντήσουμε.

7 Σχόλια στο άρθρο

“Σχολιάστε…”

1. Αύγουστος 31, 2017 στις 14:23       xpabo Έγραψε:

Καλή χρονιά!

2. Φεβρουάριος 23, 2018 στις 11:17       19ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΜΑΡΑΣΛΕΙΟ) Έγραψε:

Συγχαρητήρια για την 3η θέση στο περιφερειακό διαγωνισμό του FLL.

3. Οκτώβριος 16, 2018 στις 10:47       19ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΜΑΡΑΣΛΕΙΟ) Έγραψε:

Συγχαρητήρια για την καινοτόμα ιδέα που συνδυάζει περιβαλλοντική ευαισθησία κάνοντας χρήση ρομποτικής με Arduino. Δηλαδή τη χρήση του Hydrobot στην υπηρεσία εντοπισμού θαλάσσιας ρύπανσης και διαδικασίας απορρύπανσης σε υγρά συστήματα. Καλό ταξίδι στις Βρυξέλλες!

4. Φεβρουάριος 13, 2019 στις 09:10       Νατάσα Στεργιάδου Έγραψε:

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! στην Ομάδα «C’ est la vie» – Life winners team, που για μια ακόμη φορά προκρίθηκαν στους Τελικούς του FLL Hellas, με την καθοδήγηση του Γυμνασιάρχη κυρίου Χάρη Παμπουκίδη και των συνεργατών του καθηγητριών κυρία Ολυμπία Μανουσογιαννάκη και την κυρία Ελεονώρα Λαυρεντιάδου, δίδαξαν στα παιδιά της ομάδας: Πληροφορική, Ρομποτική, Μηχανικό Σχεδιασμό, Φυσική, Ομαδικότητα, Άμιλλα, Ήθος και Συνεργασία.
    ΜΡΑΒΟ σε όλους! Καθηγητές και Μαθητές για το χρόνο και την επιμονή σας.
    Καλή επιτυχία στα τελικά του FLL Hellas και κάθε επιτυχία στην επίτευξη των ονείρων σας.

5. Φεβρουάριος 13, 2019 στις 10:58       8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ Έγραψε:

Ευχαριστούμε!

6. Μάρτιος 20, 2019 στις 07:00       19ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΜΑΡΑΣΛΕΙΟ) Έγραψε:

Συγχαρητήρια στην ρομποτική ομάδα «C’ est la vie» για το 1ο βραβείο σtις κεντρικές αξίες και για την 7η θέση στο robot game και στην γενική κατάταξη.

Translate

Πατήστε στην εικόνα για να αποδεχτείτε την εκτέλεση του Adobe Flash. Για να ακούσετε το European School Radio ανοίξτε τα ηχεία σας και πατήστε το play ( Ι>).

1. 27/01/: Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος
    Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ αποφάσισε στις 2 Νοεμβρίου 2005 να ανακηρύξει την 27η Ιανουαρίου Διεθνή Ημέρα μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Η ημερομηνία επιλέχθηκε επειδή στις 27 Ιανουαρίου 1945 τα προελαύνοντα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο ʼουσβιτς-Μπίρκεναου στην Πολωνία.

Σκακιστική άσκηση

Ημερολόγιο Δημοσιεύσεων

Ιανουάριος 2022
« Δεκ

ΕΤΙΚΕΤΕΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΔΗΜΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

ΔΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης

Η ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης

ΙΕΠ (Ινστιτουτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής)

Το Ι.Ε.Π. είναι επιτελικός επιστημονικός φορέας που υποστηρίζει το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και τους εποπτευόμενους φορείς του στα θέματα που αφορούν την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τη μεταλυκειακή εκπαίδευση, τη μετάβαση από τη δευτεροβάθμια στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών και την αντιμετώπιση της μαθητικής διαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου, με στόχο τη διασφάλιση του δικαιώματος όλων των παιδιών στην εκπαίδευση. Για κάθε συναφή πρωτοβουλία ή δράση υπηρεσιών του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ή εποπτευόμενων φορέων του, απαιτείται συνεργασία με το Ι.Ε.Π.

Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων

Ανάμεσα σε άλλα, μπορείτε να βρείτε χρήσιμο υλικό για μαθητές και εκπαιδευτικούς.

8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Google Map)

Το 8ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς από δορυφόρο

Χάρτης Καλαμαριάς

Χάρτης Καλαμαριά