27 Μάι 2020

Τα σχολεία (ξανα)…. ανοίγουν την 1η Ιουνίου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Καταρχάς επιθυμώ να εκφράσω τις θερμές μου ευχαριστίες για την άψογη συνεργασία όλο το διάστημα της καραντίνας. Στην πράξη απεδείχθη πως οι  συνέργειες  σχολείου – οικογένειας είναι προς όφελος των μαθητών. Συνεχίζουμε…

Με απόφαση της Πολιτείας  ανοίγουν την 1η Ιουνίου τα Δημοτικά σχολεία, ενώ τα μαθήματα θα ολοκληρωθούν στις 26 Ιουνίου.

Οι εκπαιδευτικοί θα παρουσιαστούν στα σχολεία την Πέμπτη 28/5 και η λήξη του σχολικού έτους προβλέπεται στις 30/6. Για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς θα υπάρξει παράταση των συμβάσεων.

Τα τμήματα των δημοτικών σχολείων θα έχουν έως 15 μαθητές, το καθένα με απόσταση 1,5 μέτρου. Αν οι μαθητές υπερβαίνουν τους 15 το τμήμα θα χωρίζεται στα δύο και θα λειτουργεί εκ περιτροπής, ενώ αν δεν υπερβαίνουν τους 15 το τμήμα θα λειτουργεί καθημερινά. Θα υπάρχει πρόβλεψη τα αδέρφια να ακολουθήσουν τον ίδιο κύκλο ημερών.

Δεν θα λειτουργήσουν καθόλου τα Ολοήμερα Τμήματα ούτε η Πρωινή Ζώνη.

Όσον αφορά την καθαριότητα, οι Δήμοι έχουν την ευθύνη διάθεσης αντισηπτικών σε όλα τα σχολεία και παροχής υπηρεσιών καθαριότητας και κατά τη διάρκεια λειτουργίας της Σχολικής μονάδας, σύμφωνα με τις οδηγίες της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και του Ε.Ο.Δ.Υ.

Η μάσκα για μαθητές και δασκάλους σε σχολεία θα είναι προαιρετική.

Σε ό,τι αφορά το σχολείο μας, έχουμε προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ώστε να υποδεχτούμε τους μαθητές μας με τις καλύτερες συνθήκες.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ – ΘΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΛΗΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ, ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΦΟΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μέχρι τότε συνεχίζουμε να υλοποιούμε το διαμορφωμένο πρόγραμμα της ασύγχρονης και σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Προκειμένου:

• ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 1η ΙΟΥΝΙΟΥ
  • ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ Π.Ν.Π.
  • ΝΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΟΥΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
  • ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Σας παρακαλούμε, όσοι αποφασίσετε να μην στείλετε το παιδί σας στο σχολείο, να μάς αποστείλετε ηλεκτρονικά τη σχετική δήλωση που σας επισυνάπτουμε μέχρι την ΠΕΜΠΤΗ 28/5

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/5 (ή το Σαββατοκύριακο)  ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ: ΤΜΗΜΑΤΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία σας.

Ο  Διευθυντής

ΛΑΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ