Πρόγραμμα eTwinning

Την τρέχουσα σχολική  χρονιά οι μαθητές/τριες της Γ΄ και της Ε΄ τάξης συμμετείχαν σε πρόγραμμα eTwinning με θέμα την Πολιτιστική Κληρονομιά (Cultural Heritage). Κατά τη διάρκεια της πανδημίας, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών των δύο τάξεων κ. Ιωαννίδου Γεωργίας και κ. Γιάννουστα Ζωής αντίστοιχα, καθώς και τη συνεχή βοήθεια των γονέων, κατάφεραν να ολοκληρώσουν με επιτυχία τις δραστηριότητες που είχαν αναλάβει για να παρουσιάσουν την άυλη πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας.

Μέσω αυτής της δράσης τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν διαδικτυακά με συνομήλικους/ες μαθητές/τριες από σχολεία διαφορετικών χωρών, να γνωρίσουν διαφορετικούς πολιτισμούς και να κατανοήσουν τον δικό μας πολιτιστικό πλούτο.

Οι χώρες που συμμετείχαν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα ήταν: Ελλάδα, Τουρκία, Κροατία, Αζερμπαϊτζάν, Τυνησία, Γαλλία και Ουκρανία.

Μπορείτε να δείτε μία συνοπτική παρουσίαση των δράσεών μας  ΕΔΩ

(Οι υπογραμμισμένοι τίτλοι οδηγούν σε υπερσυνδέσμους πολυμέσων)