Ένα σχολείο μια ιστορία …

8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΟΔΟΥ:  74 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (1947-2021)

Φωτογραφία: Ζωγραφικός πίνακας με τους/τις εκπαιδευτικούς και τους/τις
αποφοίτους του
1960, που κοσμεί τον κεντρικό διάδρομο του σχολείου.

8ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου: 50 ΧΡΟΝΙΑ λειτουργίας (1971-2021) με τη σημερινή του μορφή
(μετά τη συγχώνευση του 8ου Δ.Σ. Ρόδου και του 11ου Δ.Σ. Ρόδου)

Απόσπασμα από την προ δεκαετίας συνέντευξη της Λίτσας Παπαθανάση στη δημοσιογράφο Ροδούλα Λουλουδάκη της εφημερίδας “Η ΡΟΔΙΑΚΗ”, που περιγράφει το ιστορικό της ίδρυσης του 8ου Δ.Σ. Ρόδου στα 1947 και τη συγχώνευσή του με το 11ο Πειραματικό Δ.Σ. Ρόδου στα 1971 με την επωνυμία 8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΟΔΟΥ:

Πώς δημιουργήθηκε το 8ο Δημοτικό;
“Το 8ο Δημοτικό Σχολείο ιδρύθηκε το 1947, μετονομάσθηκε σε 3ο το 1952, το 1953 ονομάσθηκε και πάλι 8ο 6θέσιο. Στεγάστηκε έως το 1953 στο κτήριο του Ορφανοτροφείου Θηλέων. Από το 1954 στεγάστηκε σε κτήριο του Νοσοκομείου. Το 1968 υποβαθμίζεται σε 5θέσιο και το 1970 σε 4θέσιο, οπότε και μεταφέρεται στο κτήριο της Παιδαγωγικής Ακαδημίας. Την επόμενη σχολική χρονιά τα δύο σχολεία (σ.σ. 8ο Δ.Σ. Ρόδου και 11ο Δ.Σ. Ρόδου) συγχωνεύονται σε ένα με την επωνυμία «8ο 13θέσιο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου». Διευθυντής του Σχολείου με τη νέα του μορφή ο Μιχάλης Κατραλής. Το διδακτικό προσωπικό προήλθε από τη συγχώνευση του προσωπικού των δύο Σχολείων. Κι εδώ αξίζει να μνημονευτεί ο Αναστάσιος Βρόντης γνωστός δάσκαλος και λαογράφος που υπηρέτησε στο 8ο την πρώτη περίοδο του σχολείου.”

Η συνέντευξη είναι διαθέσιμη στο φύλλο της εφημερίδας “Η Ροδιακή” της 8ης Μαρτίου 2011 (με κλικ ΕΔΩ).