Autumn Festivities!

Για άλλη μια χρονιά ασχοληθήκαμε με τη ΣΤ’ τάξη με τα φθινοπωρινά έθιμα Μ. Βρετανίας και Αμερικής. Στις 31 Οκτωβρίου οι μαθητές/τριες διασκέδασαν με την ψυχή τους παίζοντας στην τάξη δύο  παιχνίδια με θέμα το Halloween. Στο πρώτο, κρατώντας την ανάσα τους μετέφεραν με το στόμα τη φιγούρα της ομάδας τους (κολοκύθα ή νυχτερίδα) με ένα πλαστικό καλαμάκι από τη μια άκρη της αίθουσας στην άλλη. Στο δεύτερο, με δεμένα μάτια και με την καθοδήγηση των συμμαθητών τους προσπαθούσαν να καρφώσουν την ουρά σε μια ζωγραφισμένη γάτα στον πίνακα. Φυσικά, νικητές και χαμένοι είχαν όλοι «κέρασμα»!!!

Στις 22 Νοεμβρίου, ημέρα των Ευχαριστιών στις ΗΠΑ, οι αίθουσες γέμισαν γλυκίσματα με άφθονα φρούτα και ξηρούς καρπούς, που τα περισσότερα ήταν χειροποίητα. Το μήνυμα της ημέρας παρουσιάστηκε με μια ομαδική εργασία, στην οποία κάθε παιδί έγραψε για ποιο πράγμα στη ζωή του νιώθει ευγνωμοσύνη. Ασφαλώς η οικογένεια και οι φίλοι ήταν οι πρωταγωνιστές! Πολλά μπράβο και ευχαριστώ σε όλους/ες!!!

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΨΑΡΑ