A TASTE OF CHRISTMAS…

Αυτή τη χρονιά με την Ε’ τάξη δοκιμάσαμε παραδοσιακά και αγαπημένα χριστουγεννιάτικα γλυκά από χώρες του εξωτερικού, πειραματιζόμενοι με ασυνήθιστα για μας υλικά. Το τζίντζερ, ο λιναρόσπορος, η μελάσσα συνδυάστικαν με την κανέλα, το γαρύφαλο, το μοσχοκάρυδο, τη σοκολάτα και τους ξηρούς καρπούς και γέμισαν με γεύση και άρωμα τους χώρους του σχολείου. Ψάξαμε και επεξεργαστήκαμε συνταγές από χώρες όπως το Ηνωμένο Βασίλειο, τις ΗΠΑ, τη Γαλλία, τον Καναδά, το Βέλγιο κλπ τις οποίες οι μαθητές ανέλαβαν να παρασκευάσουν και να φέρουν. Το αποτέλεσμα εξαιρετικό! Γευτήκαμε τις διαφορές και τις ομοιότητες των υπέροχων γλυκών σε μια γιορτινή και χαρούμενη ατμόσφαιρα! Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για την προθυμία τους και τη συνάδελφο της Γαλλικής  γλώσσας κ. Αλεξάνδρα Σιώπη για τις συνταγές που μοιράστηκε μαζί μας. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στους γονείς για τη συνεργασία και την περιπόιηση που μας πρόσφεραν! Καλή, δημιουργική και γευστική χρονιά!

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΨΑΡΑ