Αγιασμός σχολικού έτους 2020-2021

Κάτω από: Ανακοινώσεις Δ/νσης,Σχολείο | 8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
Παρασκευή, 11 Σεπτεμβρίου 2020 10:31 πμ |

Αγαπητοί Γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 13:00 θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας ο καθιερωμένος Αγιασμός για το σχολικό έτος 2020-2021.

Δεδομένων των μέτρων που λαμβάνονται για τον περιορισμό του COVID-19 και πιθανού συγχρωτισμού στην αυλή, οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο στις 12:35 έως 12:45 φορώντας προστατευτική μάσκα προσώπου. Οι γονείς και οι κηδεμόνες δεν θα μπορέσουν να μπουν στην αυλή του σχολείου για να παρακολουθήσουν τον Αγιασμό. Θα επιτραπεί η είσοδος στην αυλή μόνο ενός συνοδού για κάθε μαθητή της Α’ Δημοτικού. Με τη λήξη του αγιασμού (περίπου 13:20) οι μαθητές θα αποχωρήσουν και οι γονείς μπορούν να παραλάβουν τα παιδιά τους στις δυο εισόδους του σχολείου*.

Την επόμενη ημέρα, Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2020, οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων θα έρθουν στο σχολείο κανονικά (8:00 έως 8:15), θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα τεσσάρων ωρών και θα παραλάβουν τα βιβλία τους. Οι μαθητές θα αποχωρήσουν στις 11:30 π.μ.

* Υπενθυμίζουμε ότι όσο διαρκούν τα έκτακτα μέτρα, η είσοδος και η έξοδος στο σχολείο των τάξεων Γ’, Δ και ΣΤ θα γίνεται από την κεντρική είσοδο και των τάξεων Α’, Β’ και Ε’ από την πλαϊνή είσοδο απέναντι από το ΕΠΑΛ.