Ανακοίνωση για τη δράση «Βιβλία στο σχολείο»

Αγαπητοί γονείς,
Στο πλαίσιο των εγκεκριμένων καινοτόμων δράσεων υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων, το σχολείο μας υλοποιεί από την αρχή του Σχολικού Έτους το καινοτόμο πρόγραμμα «Η τσάντα στο σχολείο», το οποίο από τον Φεβρουάριο του 2019 μετατρέπεται σε «Βιβλία στο σχολείο».
Με τη συγκεκριμένη δράση επιδιώκεται ο σεβασμός στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) των παιδιών της σχολικής ηλικίας. Σκοπός της δράσης αυτής είναι η υποστήριξη, ουσιαστικά, του μειωμένου χρόνου δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών.
Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας, για το Σχολικό Έτος 2018-2019 η δράση θα συνεχίσει να υλοποιείται το πρώτο και το τρίτο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα, με τη διαφορά ότι από τον Φεβρουάριο και μετά τα Σαββατοκύριακα αυτά τα παιδιά δεν θα αφήνουν την τσάντα τους, αλλά τα βιβλία.
Από τον Σύλλογο Διδασκόντων