ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012-13
.ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2013
Οι μητέρες για άλλη μια χρονιά πρόσφεραν με αγάπη τις βασιλόπιτες στους μαθητές μας βάζοντας όλη τους την τέχνη και αγάπη, χρησιμοποιώντας ακόμη και βιολογικά προϊόντα και παραδοσιακές συνταγές από τη Σμύρνη.
Ο Σύλλογος Γονέων πρόσφερε τα δώρα στους τυχερούς.
Σας ευχαριστούμε!
..
..
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2012
Όλοι οι μαθητές διασκέδασαν από μια διδακτική ώρα τραγουδώντας χριστουγεννιάτικες μελωδίες, χριστουγεννιάτικα τραγούδια με την συνοδεία μουσικού οργάνου από τους ίδιους τους μαθητές και με τη βοήθεια του μουσικού μας κ. Μάκρα Δημήτριο. Γνώρισαν το σπίτι του Αι-Βασίλη, τη γέννηση του Χριστού με τη βοήθεια της τεχνολογίας και της εκπαιδευτικού Πληροφορικής Παπαδοπούλου Αναστασίας. Τέλος ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ευχήθηκε ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ και  μοίρασε σε όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς λογοτεχνικά βιβλία.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!
Η έναρξη της σχολικής χρονιάς πάντα με τον Αγιασμό και τις ευλογίες του πάτερ.
Χρειαζόμαστε τη δύναμη του Θεού για το έργο που επιτελείται στο Σχολείο μικροί και μεγάλοι και εμείς φέτος ακόμη περισσότερο μια και αυξηθήκαμε. Αριθμούμε 366 μαθητές, αποκτήσαμε
νέα αίθουσα και λειτουργικά είμαστε 16θέσιο.
ΑΓΙΑΣΜΟΣ

ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ

Η ΝΕΑ ΑΙΘΟΥΣΑ
.ΛΗΞΗ ΣΧΟΛ ΕΤΟΥΣ 2011-12
Η σχολική χρονιά ολοκληρώθηκε με πλούσιες δράσεις όπως:
– αθλητικές δραστηριότητες για όλους τους μαθητές με διοργανωτές τους γυμναστές
– καταλάβαμε την α΄θέση στους ποδοσφαιρικούς αγώνες με δημοτικά του δήμου Πετρούπολης
– οργανώθηκε έκθεση τεχνολογίας με την καθοδήγηση της εκ/κού
– αποχαιρετηστήρια καλοκαιρινή γιορτή για όλους τους μαθητές με τη βοήθεια όλων των εκ/κών και το σύλλογο γονέων, ο οποίος πρόσφερε δώρα στους μαθητές
– η παρουσίαση δραστηριοτήτων του συλλόγου γονέων , μουσική , μπάσκετ , σκάκι , παροδοσιακοί χοροί  και
– το υπερθέαμα της θεατρικής μας παράστασης στο Θέατρο Πέτρας στης 1 Ιουνίου με θέμα ” Κάναμε την ιστορία θέατρο” βασισμένο στη θεατρική διασκευή της δασκάλας Τόμπρου Αναστασίας για τους μαθητές της Γ και Δ τάξης. Όποιος την παρακολούθησε είχε την ευκαιρία να γνωρίσει την ελληνική μυθολογία σε δυο ώρες με ευχάριστο τρόπο ,ενώ τα εγχειρίδια απαιτούν ολόκληρη σχολική χρονιά ….
ΕΝΑΡΞΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ η δ/λα κ. ΤΟΜΠΡΟΥ

Η συγγραφέας κ.Σταμέλου “Κάναμε την ιστορία θέατρο”
ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

‘ ΙΘΑΚΗ’

Συμμετείχαν 72 μαθητές και την υποστήριξαν η θεατρολόγος,ο μουσικός , οι εκ/κοί του Σχολείου μας, ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, τα συνεργεία του δήμου Πετρούπολης και το Πολιτιστικό τμήμα του Δήμου και φυσικά οι γονείς. Τους ευχαριστούμε όλους κι ελπίζουμε να συνεχίσουν να στηρίζουν το έργο μας.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ
Η κ ΣΤΑΜΕΛΟΥ μοίρασε τα βιβλία του θεατρικού στους μικρούς μας ηθοποιούς

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2012
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ
Γ ΤΑΞΗ “ΖΥΜΩΝΩ”
ΟΙ ΑΡΤΟΙ ΜΑΣ Γ ΤΑΞΗ
ΕΚΘΕΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΕΣ ΙΑΝ 2012
ΜΟΣΚΟΒΟΛΗΣΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝ ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΤΑΛΕΝΤΟ ΤΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ. ΤΑ ΔΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΛΟΥΡΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ  2011

Ο Σύλλογος Γονέων του 8ου ΔΣ Πετρ/λης σε συνεργασία με το εκπαιδευτικό προσωπικό του Σχολείου και την πολύτιμη συνδρομή των εκπαιδευτικών της πληροφορικής κ. Παπαδοπούλου Αναστασίας και του μουσικού κ. Μάκρα Δημήτριο χάρισαν ευχάριστες στιγμές στους μικρούς μας μαθητές, οι οποίοι ενθουσιάστηκαν και το απόλαυσαν πραγματικά. Το απέδειξαν με την ενεργητική τους συμμετοχή.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ
ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΗ-ΒΑΣΙΛΗ