Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης

Το σχολείο μας συμμετέχει στον Σχολικό Μαραθώνιο Ανακύκλωσης, που ξεκίνησε στα δημοτικά σχολεία του Δήμου Ορεστιάδας, με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ανακύκλωσης.

Τα υλικά ανακύκλωσης είναι:

• Έντυπο Χαρτί: βιβλία, τετράδια, σχολικά έντυπα, περιοδικά, εφημερίδες
  • Αλουμίνιο: Κουτάκια αλουμινίου από αναψυκτικά
  • Φορητές μπαταρίες: όλων των ειδών

Οι μαθητές συλλέγουν τα ανακυκλώσιμα υλικά στους κάδους που έχουν τοποθετηθεί εντός του σχολείου.

Από την πλευρά σας, ως γονείς, έχετε τη δυνατότητα να κάνετε την εγγραφή σας στη δημοτική πλατφόρμα www.followgreen.gr/orestiada, να ενημερώνεστε για θέματα γύρω από την ανακύκλωση, λαμβάνοντας πόντους επιβράβευσης, τους οποίους μπορείτε να δωρίζετε στα σχολεία, ενισχύοντας έτσι την προσπάθεια των παιδιών. Επίσης στην ειδική σελίδα www.followgreen.gr/orestiada/school, μπορείτε να παρακολουθείτε τις επιδόσεις όλων των σχολείων του Δήμου Ορεστιάδας και να κάνετε την δωρεά πόντων. Σκοπός της δωρεάς πόντων είναι οι γονείς να έρθουν σε επαφή με τη δημοτική πλατφόρμα, για να εκπαιδευτούν και οι ίδιοι σχετικά με την ανακύκλωση.