ΓΟΝΕΙΣ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ 8ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Έτος ίδρυσης: 1986

Σκοποί του Συλλόγου:

• Η στενή συνεργασία με το διδακτικό προσωπικό του Σχολείου.
  • Η εξασφάλιση προυποθέσεων για καλλίτερη αγωγή και εκπαίδευση των μαθητών
  • Η συγκρότηση αυτόνομων συλλογικών μονάδων αγωγής, κατά τη κείμενη νομοθεσία και επιτυχία των σκοπών της.
  • Η συμβολή στη συστηματική μετάδοση και την οικειοποίηση της σύγχρονης γνώσης και των πολιτιστικών στοιχείων που συνιστούν τη πνευματική παράδοση της χώρας μας.
  • Η συνεχής καταβολή προσπάθειας για διάδοση και ανάπτυξη του σχολικού αθλητισμού.
  • Η εξασφάλιση του απαραίτητου εξοπλισμού του σχολείου με σύγχρονα εποπτικά μέσα διδασκαλίας και η διάδοση της χρήσης αυτών.
  • Η δημιουργία, οργάνωση και λειτουργία βιβλιοθήκης και η διάδοση και η χρήση του βιβλίου ως και η ίδρυση γυμναστηρίου μαθητικών εξοχών, αναγνωστηρίων κ.λπ., επίσης δε η υλική και ηθική συμπαράσταση στους μαθητές για τη λειτουργία εκθέσεων έργων τέχνης και την οργάνωση καλλιτεχνικών εκδηλώσεων εντός του χώρου του σχολείου.
  • Η προαγωγή και η ανάπτυξη της συνεταιριστικής ιδέας και η παροχή βοήθειας για τη σύσταση και λειτουργία μαθητικών συνεταιρισμών.
  • Η συμπαράσταση στους μαθητές για την ανάπτυξη της πρωτοβουλίας και της ευγενικής άμιλλας για μάθηση και εργασία.
  • Η φροντίδα για καλή υγεία των μαθητών και η δημιουργία καλών συνθηκών υγιεινής στο χώρο σχολείου.
  • Η συμβολή στην ανάπτυξη συνεργασίας μεταξύ των μαθητών, της τοπικής αυτοδιοίκησης και συνεταιριστικού Κινήματος της ευρύτερης περιοχής για την εξυπηρέτηση των συμφερόντων του τόπου.
  • Η προώθηση της διαρκούς μόρφωσης των μελών του Συλλόγου σε συνεργασία με τα κέντρα επιμόρφωσης της γειτονιάς και η συνεργασία με διαφόρους μαζικούς φορείς της γειτονιάς.
  • Η οργάνωση διαλέξεων επιστημονικού περιεχομένου και η αγωγή των μαθητών πάνω στις αρχές της δημοκρατίας και της ανεξαρτησίας, εντός των πλαισίων του νόμου και με τήρηση των δημοκρατικών διαδικασίων, που θα στοχεύουν στην επιτυχία των σκοπών του Συλλόγου.