Επίσκεψη στην “Παναγία Τρύπα”
Την Τρίτη 9 – 4- 2024, στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning με τίτλο “Let’s meet in Europe”, οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης επισκέφτηκαν ένα από τα θρησκευτικά μνημεία της πόλη μας την “Παναγία Τρύπα”. Στην επίσκεψη τους συνόδευσαν και οι μαθητές της Ε’ τάξης. Όλοι εντυπωσιάστηκαν από την εκκλησία που βρίσκεται μέσα σε σπήλαιο και είναι αφιερωμένη στο Γενέθλιο της Θεοτόκου (8/9).
Επίσκεψη Β’ και Δ’ τάξης στο αρχαιολογικό μουσείο Βόλου
Την Τετάρτη 3 – 4 – 2024 τα δύο τμήματα της Β’ και Δ’ τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου.
Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου από την ξεναγό κ. Γιώτα Πάντου. Ενημερώθηκαν για τα ευρήματα απ’ όλη τη Θεσσαλία και κυρίως για τα ευρήματα από τους νεολιθικούς οικισμούς στο Σέσκλο και το Διμήνι, έως τα ρωμαϊκά χρόνια. Εντυπωσιάστηκαν από τα είδη πρώτης ανάγκης, τα εργαλεία, τα όπλα, τα κοσμήματα, τα αγγεία και τους αμφορείς και έτσι έγιναν μάρτυρες της τοπικής ιστορίας του τόπο όπου ζουν.
4 Απριλίου -1η Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας
Την Πέμπτη 4 Απριλίου, στα πλαίσια της 1ης Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, πραγματοποιήθηκαν δράσεις όπως προβολή βίντεο, συζητήσεις και ζωγραφιές.Επίσης, μαθητές και μαθήτριες της Ε’ και Στ’ τάξης είχαν τη δυνατότηταν να παρακολουθήσουν μια διαδικτυακή ενημέρωση αναφορικά με τα αδέποτα ζώα που υπάρχουν γύρω μας από την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο).