Εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου 1940
27 Οκτωβρίου : παραμονή της επετείου του «ΟΧΙ», εορτάστηκε η ελληνική σημαία, ορίστηκαν ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες της Σημαίας. Ακολούθησε εορταστική εκδήλωση για την 28η Οκτωβρίου από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ΄τάξης υπό την καθοδήγηση του κ. Στάθη Σιάτρα, της κ. Ιωάννας Μπέλλου και της κ. Μαρίας Σουλτάνη.
Ανήμερα της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης πήραν μέρος στη μαθητική παρέλαση που έλαβε χώρα στην παραλία του Βόλου.
Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας!!!
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΗΝΕΣ!!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!
Εθνική Ετικέτα Ποιότητας eTwinning
Με μια σπουδαία επιτυχία ολοκληρώθηκε η σχολική χρονιά 2022-2023 για το 8ο Δημοτικό Ν. Ιωνίας-Μαγνησίας. Το σχολείο μας βραβεύτηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας eTwinning για το Ευρωπαϊκό έργο με τίτλο :
” Fairy tales from around the world “.
Οι μαθητές της Β΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας συνεργάστηκαν με μαθητές του Δημοτικού σχολείου «La Massa school» της Ιταλίας. Παρουσίασαν τις δημιουργίες τους , είδαν τα έργα των Ιταλών μαθητών, έπαιξαν ψηφιακά παιχνίδια που δημιουργήθηκαν στα πλαίσια του προγράμματος, έφτιαξαν ένα συνεργατικό παραμύθι ως τελικό προϊόν του έργου και αξιολόγησαν την όλη εμπειρία τους μέσω της εφαρμογής padlet.
Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν και ευχόμαστε για ανάλογες εμπειρίες στο μέλλον.