Αγώνες Αθλοπαιδείας
Την Πέμπτη 1/6/2023, το σχολείο μας συμμετείχε με δύο ομάδες αγοριών και μια κοριτσιών (μαθητών/τριών της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας) στο άθλημα του ποδοσφαίρου. Οι αγώνες έγινα στο πλαίσιο των Αγώνων Αθλοπαιδείας Δημοτικών Σχολείων που διοργανώθηκαν από την Ο.Ε.Σ.Α.Δ. Μαγνησίας & Σποράδων, σε συνεργασία με τον Αθλητικό Οργανισμό Δήμου Βόλου, τον Γ.Σ. Βόλου και την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Αγίας Παρασκευής.
Πρόγραμμα Υιοθεσία πλοίου 2023
Υιοθεσία Πλοίου, στα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων που διεξήχθει στο μουσείο Τσαλαπάτα την Παρασκευή 2/6/2023. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές/τριες των Ε’ & ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας, υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του σχεδιασμού, της ολοποίησης και ολοκλήρωσης του προγράμματος ήταν η κ. Κανούτα Ευαγγελία εκπ/κός ΠΕ11, η κ. Κουτμάνη Αιακτερίνη εκπ/κός ΠΕ06 και η κ. Μέλλη Σταυρούλα εκπ/κός ΠΕ11.
etwinning
Στο τέλος του προγράμματος, διαβάσαμε το παραμύθι «Πινόκιο» που δημιουργήθηκε από τους Ιταλούς μαθητές.
Φτιάξαμε δαχτυλόκουκλες με τους ήρωες των δικών μας παραμυθιών και τις στείλαμε στα παιδιά της Ιταλίας μέσω ταχυδρομείου. Η χαρά τους ήταν μεγάλη όταν τις παρέλαβαν και θέλησαν να το μοιραστούν μαζί μας, στέλνοντας φωτογραφίες. Εκείνοι με τη σειρά τους έφτιαξαν δαχτυλόκουκλες με ήρωες από το παραμύθι τους και ένα παιχνίδι memo. Τα έστειλαν μέσω ταχυδρομείου και οι μαθητές της Β΄τάξης έπαιξαν με αυτά.
Στη συνέχεια δημιουργήσαμε παζλ με τα εξώφυλλα των παραμυθιών μας ,με τα οποία έπαιξαν όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές μέσω της πλατφόρμας e twinning. Οι Ιταλοί έφτιαξαν για εμάς ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι memo.
Τέλος, το συνεργατικό παραμύθι που δημιουργήθηκε με το εργαλείο canvas και έχει τίτλο:
«ο μαγικός κήπος» αποτελεί το τέλος του προγράμματος.
Όλοι το χαρήκαμε πολύ!!! Τα δύο σχολεία «La Massa school» της Ιταλίας και το « 8ο Δημοτικό Ν.Ιωνίας» συνεργάστηκαν άψογα και ευελπιστούμε σε τέτοιες όμορφες συνεργασίες και στο μέλλον.
e twinning project!!!
Στο τέταρτο μέρος του προγράμματος, οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας, διάβασαν τα παραμύθια με τη σειρά που επέλεξαν . Τα δύο τμήματα της Β΄ τάξης επεξεργάστηκαν συνολικά 5 παραμύθια:
«Ο λαγός και η χελώνα», «Η αλεπού και τα σταφύλια», «Η αλεπού και ο πελαργός», «Η αλεπού και το κοράκι», «Ο τζίτζικας και ο μέρμηγκας».
Αφού έγινε η ανάγνωση των παραμυθιών, τα παιδιά έγραψαν για κάθε παραμύθι ξεχωριστά από μια πρόταση ,συνθέτοντας ομαδικά μια ιστορία: την απόδοση του παραμυθιού, όπως ακριβώς την κατανόησαν μετά την ανάγνωση.
Έπειτα εικονογράφησαν την πρότασή τους και βάζοντας τις δημιουργίες τους στη σειρά φτιάξαμε ψηφιακά παραμύθια.
Η καθηγήτρια των Αγγλικών του σχολείου μας Αικατερίνη Κουτμάνη επιμελήθηκε τις μεταφράσεις, προκειμένου να διαβαστούν τα παραμύθια μας και από τους Ιταλούς μαθητές.
e twinning project!!!
Στο τρίτο μέρος του προγράμματος, οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας, ζωγράφισαν τίτλους παραμυθιών του Αισώπου, παροιμίες και αινίγματα που συνδέονται με αυτά.
Στη συνέχεια έφτιαξαν με τις δημιουργίες τους καπέλα, τα φόρεσαν και προσπάθησαν να κάνουν μικρές ομάδες μεταξύ τους, συνδέοντας τα καπέλα τους με τα ανάλογα παραμύθια.
Έπειτα, έπρεπε να επιλέξουν το παραμύθι από το οποίο θα ξεκινούσαν. Τα παιδιά ψήφισαν, ζωγραφίζοντας πάνω από τους τίτλους των παραμυθιών χαρούμενα προσωπάκια και στη συνέχεια είδαν μέσα από τη δημιουργία ραβδογράμματος, πώς διαμορφώθηκαν οι τελικές τους επιλογές.
Η ενασχόληση με τα παραμύθια ξεκίνησε!!!!!!