Το σχολείο μας μέλος των Οικολογικών Σχολείων #ecoschools

0

Συγγραφέας: 8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ | Κατηγορία Δράσεις 2021-2022 | , στις 03-08-2022

Μετά από ποικίλες και πολυάριθμες δράσεις, το σχολείο μας ανήκει επίσημα πλέον στο δίκτυο των Οικολογικών Σχολείων #ecoschools. Ένα διεθνές δίκτυο εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και εθνικό χειριστή από το 1995 την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ).  Διεθνής συντονιστής του δικτύου είναι το Fee (Ίδρυμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης/Foundation for Environmental Education).

Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή στάσης των μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον, μέσα από συμμετοχικές διαδικασίες στη λήψη αποφάσεων, στο σχεδιασμό και στην εφαρμογή των δράσεων, ώστε τα σχολεία να γίνουν κοινότητες αειφορικής συμβίωσης σε παιδαγωγικό αλλά και πρακτικό επίπεδο.

Συγχαρητήρια στην περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας για τις δράσεις ευαισθητοποίησης καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς!

eco schools cert