Η ώρα της καθαριότητας

«Η ώρα της καθαριότητας» (Soji No Jikan στα Ιαπωνικά) είναι τουποχρεωτικό μάθημα σε όλα τα δημοτικά και γυμνάσια της Ιαπωνίας. Διαρκεί 15 λεπτά στο τέλος κάθε ημερήσιου προγράμματος. Το μάθημα αυτό περιλαμβάνει τον καθαρισμό όλων των χώρων του σχολείου ανεξαιρέτως από τους μαθητές. Κάθε μαθητής διατηρεί τα προσωπικά του είδη καθαρισμού.  Φυσικά πρόκειται για μάθημα με ειδικούς στόχους: θέλει να διδάξει σε μικρά και μεγάλα παιδιά τηνυπευθυνότητα, την εκτίμηση, τη φροντίδα, την υπερηφάνεια και το σεβασμό που θα πρέπει να επιδεικνύουν οι μαθητές για τιςεγκαταστάσεις που έχουν το προνόμιο να χρησιμοποιούν.  Και φυσικά τυγχάνει της απόλυτης αποδοχής των γονέων και οι μαθητές δείχνουν να το απολαμβάνουν. Δεν τολμήσαμε να φανταστούμε κάτι ανάλογο στην ελληνική εκπαιδευτική πραγματικότητα πάντως… Διαφορετική η ιαπωνική κουλτούρα θα μας πείτε και δε θα διαφωνήσουμε… Δείτε το video κάτω. Είναι στην αγγλική γλώσσα βέβαια, αλλά η εικόνα αρκεί να περάσει το μήνυμά της.

Πηγή: http://xenesglosses.eu/