Συμβούλιο τάξης – Φιλικοί Παρατηρητές από το Στ’

Την προηγούμενη εβδομάδα εμπλουτίσαμε το σχολικό μας πρόγραμμα με την επίσκεψή μας στο Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη, όπου συμμετείχαμε σε ένα δωρεάν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΑΞΗΣ -ΦΙΛΙΚΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ: Πώς προστατεύουμε τις φιλίες και τα δικαιώματά μας στην τάξη μας!”

Εισηγητής του προγράμματος ήταν ο κος Γιώργος Μόσχος, Νομικός, Εμπειρογνώμονας δικαιωμάτων του παιδιού και Συνήγορος του Παιδιού (Ιούλιος 2003 -Ιανουάριος 2018) και στόχος του το να συνειδητοποιήσουν τα παιδιά την αξία, αλλά και τα όρια της άσκησης των δικαιωμάτων τους, συνδέοντας τη θεωρία και τη νομοθεσία των δικαιωμάτων με την καθημερινότητά τους και τις δυναμικές που αναπτύσσονται μεταξύ τους, στις παρέες και στις σχέσεις φιλίας.Επιδιώχθηκε επίσης να δοθεί έμφαση στη σημασία των συλλογικών διεργασιών σε επίπεδο ομάδας (συνέλευση / συμβούλιο / συζήτηση τάξης) για την καλύτερη συμφωνία και τήρηση της προστασίας των δικαιωμάτων των μελών, όπως και για την ενεργοποίηση των παιδιών εκτός τάξης για την τήρηση των συμφωνημένων αρχών και κανόνων, μέσω της αποστολής των «φιλικών παρατηρητών».

Ύστερα από μια σύντομη εισαγωγή στα δικαιώματα και στις σχέσεις φιλίας, παρουσιάστηκε η ιστορία μιας παρέας συμμαθητών, στην οποία υπήρχαν διαφωνίες, παρεξηγήσεις και κοροϊδίες και περιγράφτηκε ένα ενδεικτικό περιστατικό. Στη συνέχεια οι ρόλοι της ιστορίας έγιναν αντικείμενο επεξεργασίας και ανάλυσης σε μικρές ομάδες και ακολούθησε συζήτηση με τη μορφή συμβουλίου τάξης για τη διαχείριση του περιστατικού. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με συζήτηση για το εάν η τάξη μπορεί να υιοθετήσει την πρακτική των συμβουλίων και των «φιλικών παρατηρητών», δηλαδή μαθητών που θα αναλαμβάνουν να παρατηρούν και να υποστηρίζουν την τήρηση όσων έχουν συμφωνηθεί στο συμβούλιο τάξης.

Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη προγραμματίστηκε στοχευμένα ώστε να αποτελέσει το συμπλήρωμα του διαλόγου μας στην τάξη όσον αφορά στην αναγνώριση των δικαιωμάτων και της θέσης των άλλων και την υιοθέτηση πρακτικών όπως ο ειρηνικός διάλογος προκειμένου να βρεθούν λύσεις όταν υπάρχουν συγκρούσεις, διαφορές ή άλλες ενέργειες που αναστατώνουν και ενοχλούν.

Ευχαριστούμε θερμά τον κο Μόσχο για την πολύτιμη συμβολή του!

Καλή μας συνέχεια λοιπόν…

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/8dimkoryd/archives/3046